INZERCE: Proč vlasy šediví?

INZERCE: Proč vlasy šediví?

Je dobře známo, že šedým vlasům se nevyhnete. Ale čím to vlastně je, že ztratí svou barvu? A proč proti tomu nepomáhá žádná vlasová kosmetika? To vědci ještě skutečně nic nevymysleli?

Taky vám rodiče vždycky říkali, že z vás zešediví? To je možná docela dobrá hypotéza, ale ve skutečnosti to tak nefunguje. Přijde doba, kdy zešednou i bezdětní. Jakmile navíc dosáhnete třicítky, vaše šance zešedivět se pak každých 10 let zvyšuje o 10 – 20 %.

Když se narodíte, máte bílé vlasy. Vlivem dvou druhů pigmentu – tmavého (eumelaninu) a světlého (phaeomelaninu) se zbarví. Blonďáci mají pigmentu méně, černovlasí lidé naopak nejvíce. Jenže jak stárneme, pigmentu ubývá. U blondýnek a blonďáků, kteří ho měli méně celí život, to není tak vidět. U hnědovlasých a černovlasých ta šedá prostě lépe vynikne.

Neuniknete tomu

První šediny přijdou kolem třicítky až čtyřicítky. Zdá se vám to brzo? Je to normální a občas se to stává i mladším. Najde se totiž pár nešťastníků, kteří mají dědičnou poruchu pigmentu, a tak se jim šedivé vlasy začínají objevovat už ve dvaceti. Pokud tím nikdo ve vaší rodině netrpí, nemáte se čeho bát – aspoň geneticky.

Šedivění totiž ovlivňuje i spousta vnějších vlivů. Záleží na tom, jak moc jste ve stresu, zda jste prodělali vážnou nemoc nebo nervový šok, jestli máte moc starostí, jste podvyživení apod. Tohle všechno totiž způsobuje snížení pigmentu. Můžete s tím dělat, co chcete, nepomůžou ani specializované kadeřnické potřeby, ani zázračné doplňky stravy, které tvrdí, že vaši hřívu omladí. Opravdu to nefunguje. Šedivění je přirozený proces.

Existuje jediná pomoc

Pokud se chcete šedin zbavit, nezbývá vám nic jiného, než je zakrýt. Ano, můžete nosit čepici, ale to třeba v krásně slunečném počasí posledních dní zrovna moc nepůjde.  Zkuste si vlasy nabarvit. Aspoň si splníte své tajné touhy být blondýnkou/černovláskou/zrzkou nebo čímkoliv jiným. Kdo vám brání nabarvit se třeba na modro, že? Můžete experimentovat.

Barvy na vlasy jsou dostupné v mnoha provedeních. Pro začátek můžete zkusit třeba jenom smývací, pokud si nejste jistí účinkem. Až vyzkoušíte, která barva vám sedne, můžete se obarvit natrvalo. Nebo můžete poprosit kadeřnici, která lépe trefí vaši vlastní barvu, abyste nemuseli dělat žádnou výraznou změnu.

Nebo se na barvení jednoduše vykašlete. Vždyť je to přirozené, všichni jednou ztratíme barvu vlasů. A šedivé vlasy jsou taky krásné.

Fotka: Flickr – 77Mattkat

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru