INZERCE: Proč je dobré mít svůj finanční plán?

INZERCE: Proč je dobré mít svůj finanční plán?

Není tajemstvím, že žijeme v době, kdy finance činí mnoha lidem nemalé problémy. Podle všeho je to ale docela normální, vždyť je krize. Jenže ta údajná krize už je několikátým rokem. A tak nemůžete spoléhat na to, že jen tak přejde a bude zase lépe. Nebude. Lépe bude jen tehdy, pokud pro to sami něco uděláte.

Stačí mít sestavený jasný finanční plán. Lidé, kteří svou finanční situaci nechávají náhodě, nedělají dobře. Jak jistě víte, v dnešní době je potřeba plánovat trochu dopředu a mít rezervy. Jen tak můžete klidně spát. Tedy pokud nejste absolutně flegmatičtí. Protože je potřeba dodat, že existuje spousta lidí, kterým nevadí žít ze dne na den a čekat na to, co jim život přinese.

Pokud mezi takové nepatříte, měli byste o pár základních věcech pouvažovat. O své peníze se musíte starat. Jejich velkým nepřítelem je inflace, takže je jen ve vašem zájmu, aby zhodnocení vašich úspor rostlo rychleji než inflace. Je to boj, ale lze ho vyhrát.

Vaše životní úroveň každým rokem klesá

Inflace roste pořád. Pokud se tedy během roku nezvýší vaše příjmy, dojde k poklesu vaší životní úrovně. Za rok si za stejné peníze pořídíte méně věc í než teď. Tak to prostě chodí, a proto se o své finance musíte starat. Stejně jako chodíte každého půl roku na preventivní prohlídky k zubaři. Tedy měli byste.

Obzvlášť by se měly mít na pozoru rodiny s dětmi. Zodpovědní rodiče by určitě měli mít finanční rezervu. Nikdy nevíte, co vás potká. A pokud se staráte i o děti, žít od výplaty k výplatě rozhodně nelze. I pokud plánujete miminko, měli byste se zamyslet nad financemi. Mateřská rozhodně nedosahuje takových výší jako běžný plat.

Chcete si užívat důchod? Šetřete už od mládí

 V neposlední řadě je potřeba pomýšlet na důchod. Než půjde spousta z nás do důchodu, podmínky se ještě mnohokrát změní. Ale věříte, že budou lepší, když už teď to vypadá takhle? Objevují se rady, že už vysokoškoláci by si měli začít šetřit na důchod.

To je možná trochu přehnané, mladí lidé si přece potřebují trochu užívat života. Ale pokud vám je přes třicet nebo přes čtyřicet, už byste mohli začít uvažovat. Pravidelné spoření a investování by vám mělo vygenerovat dostatečné finanční rezervy. Přece v penzi nechcete obracet každou korunu.

A jak si s tím vším poradit? Pokud nejste zrovna finanční odborníci, možná jste pochopili, že je nutné svou finanční situaci řešit, ale netušíte jak. Nejjednodušší je asi svěřit své problémy odborníkovi, který vám vypracuje finanční plán na míru. Nebo zkuste přečíst pár článků na Penizenavic.cz, třeba pak budete ještě trochu moudřejší.

Fotografie: Flickr – Wendy Hollands

Placená inzerce na magazínu Objevit.cz. V případě zájmu o reklamní články, či jiný způsob reklamy nás informujte.

Komentáře

Nahoru