Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Podvojné účetnictví je jednou z možností

Podvojné účetnictví je to základní co se o účetnictví učí ve školách a co vnímáme jako účetnictví vůbec a co hlavně a zejména jako účetnictví vnímá stát z pohledu zákona o účetnictví. V zásadě jde o starobylý princip zapisování všech příjmů a výdajů do různých knih.

Tento princip pochází už z patnáctého století, kdy ho v praxi začali používat italští a benátští kupci. A jestliže to už v té době, na konci středověku, zvládl běžný kupec s husím brkem v ruce a kuličkovým počitadlem v druhé ruce nebo na stole, jestli to už v té době zvládl každý a to zcela bez takových věcí jako je kalkulačka, elektronická evidence, excelová tabulka, no prostě bez všech elektronických vymožeností poslední doby, tak to přece musíme zvládnout taky. A skutečně, děti ve školách se učí jak podvojně účtovat a je to zdravý základ.

Ten, kdo má z účetnictví pravidelně spíše horší než lepší známky a co se týče účtování odpisů, není si zcela jist, i takovému studentu či žákovi náhled do účetnictví tříbí finanční gramotnost a schopnost systematicky a logicky myslet a mít ve věcech alespoň základní pořádek a řád. Účetnictví, to prostě a jednoduše není jenom zlo a zbytečná práce a nekonečné zapisování, ale především je to metoda jak nahlédnout do všech finančních procesů ve firmě (nebo doma, podvojné účetnictví klidně můžete vést i pro svou domácnost nebo pro sebe sami) a jak pečlivě vysledovat veškeré finanční toky mezi jednotlivými výdajovými skupinami. Díky podvojnému účetnictví budete přesně vědět odkud, a kam proudí finance a hlavně, kde se nejčastěji ztrácejí, kde je to slabé místo kudy prosakují a utíkají ven ze společnosti a kde se ze zásob nebo z úspor stávají zbytečné a nepotřebné služby nebo nedej bože třeba i odpad.

Na rozdíl d školních let, od doby, kdy je až na výjimky ve škole ekonomického zaměření, bez ohledu zda se jedná o střední či vysokou školu účetnictví povinné, v podnikání do určité míry podvojné účetnictví nepředstavuje povinnost jako jednu z možností pro určitou specifickou skupinu podnikatelů. Ne všichni musejí vést účetnictví, drobným podnikatelům a živnostníkům, kteří nejsou plátci daně z přidané hodnoty, postačuje plně pro potřeby státu, finančních úřadů i pro potřeby vlastní vést si daňovou evidenci příjmů a výdajů. Pro to stačí tužka a papír nebo tabulkový editor zcela dostatečně.

Pro účetnictví se už nabízí mnoho účetních programů, které všechny příjmy a výdaje párují za vás a hezky se řadí do jednotlivých účtů a účetních knih, ale i v tomto případě nezapomínejte, že účetnictví podvojným způsoben, vynalezli a dlouhá století používali muži, kterým na to stačil husí brk, inkoust a kus papíru. Proto se nebojte si podvojné účetnictví vyzkoušet doma, v pohodlí, se sešitem a tužkou, díky tomu proniknete i do tajů toho, jak uvažují účetní a podobně, vyznáte se v různých věcech navíc.

Podobně stará záležitost, jako je podvojné účetnictví, vlastně záležitost, která je ještě o několik tisíc let starší, je clo. Clo si dnes už jinak než ve spolupráci s příslušnými úřady, jako je celní správa, sami nevyřídíte. I když na hranicích některých zemí to tak ještě může být. Pokud dovážíte i malé množství věci, clo vám může být vyměřeno a pro zjednodušení celého procesu proclívání a celní deklarace je ideální mít svého zástupce, který vás zastoupí a vše za vás vyřeší. Podobně jako je lepší mít účetního, než být na všechno úplně sám.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru