Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Nejprogresivnější čistírny odpadních vod

INZERCE: Nejprogresivnější čistírny odpadních vod

Co budete dělat, když bude váš dům či rekreační objekt mimo dosah kanalizace? Klasickým řešením je jímka či septik. Ale existuje tu i další možnost. Můžete si pořídit malou čistírnu odpadních vod. Domácí čistírna odpadních vod vám komunální odpadní vody vyčistí biologicko-mechanickým způsobem.

Proč zvolit domácí ČOV?

Klasickým a nejjednodušším způsobem zbavení se odpadních vod je jímka (žumpa). K její výstavbě potřebujete povolení stavebního úřadu a jednou za čas ji musíte vyvést na čistírnu odpadních vod.

Úkolem septiku je nejen shromažďovat odpadní vodu, ale zároveň ji má předčišťovat. K jeho výstavbě rovněž potřebujete stavební povolení, a pokud chcete vodu vypouštět, musíte mít souhlas příslušného vodoprávního úřadu.

Domovní čistírna odpadních vod je na tom v určitých oblastech výrazně lépe. K její výstavbě potřebujete povolení příslušného odboru životního prostředí u pověřených stavebních úřadů. Přece jen jde o vodní dílo.

Funguje na stejném principu jako klasické velké čistírny. Voda je čištěna zčásti mechanicky a zčásti biologicky pomocí mikroorganismů. Stejně jako u velkých čističek i zde máme tři fáze – hrubé předčištění, aerobní stupeň (biologické čištění) a přenos produktů čištění do prostor ke skladování.

Co s vodou dál pak záleží na tom, jaké máte v okolí možnosti. Vodu lze vypouštět do potoka, řeky nebo rybníka. Můžete ji rovněž svádět do podzemních vod, pokud máte hydrogeologické povolení. Nebo ji lze přechovávat v nádrži a používat například na zalévání.

Jak vybrat čistírnu odpadních vod?

Jedna ze spolehlivých českých společností nabízejících domovní čistírny odpadních vod je firma Gonap. Je certifikována dle systému kvality ISO 9001:2000 a spolupracuje i s dalšími organizacemi v oblasti inovací a vývoje nových produktů. I díky tomu má mnoho spokojených zákazníků.

Mrkněte na jejich web. Uvidíte, že vám s ČOV pomohou naprosto kompletně – od plánů, přes realizaci až ke sledování jejího provozu.

Fotografie: Flickr - Jana Suds

Komentáře

Nahoru