Inzerce: Kultivátor

Kultivátor nebo také rotavátor je v podstatě kypřič půdy. Nožové ústrojí rotuje vysokou rychlostí v půdě, čímž ji rozruší do hloubky až 20 cm.

Díky tomu umožní přístup vzduchu do půdy nebo jí promísí například s hnojivy.

V současnosti existuje již velká spousta různých druhů kultivátorů od těch jednoúčelových až po všestranné využití. Rozdělit je můžeme do pěti kategorií:

  • Jednoúčelové minikultivátory se slabšími motory
  • Malé víceúčelové stavebnice se čtyřtaktními motory
  • Jednoúčelové kultivátory se silnějšími motory
  • Malé stavebnicové systémy s propracovanějším rozvodem hnací síly
  • Velké stavebnicové systémy

Liší se především šířkou záběru a výkonu motoru a mnohoúčelností. A také cenou.

Při výběru kultivátoru vhodného přímo pro vás je potřeba zohlednit nejen velikost plochy, na které bude používán ale také typ půdy. Jestliže pracujete na půdách lehkých nebo písčitých je vhodné použít stroje s pravoúhle zakřivenými noži díky čemuž se kultivátor tak snadno nezahrabe. Na ostatních půdách dáme vždy přednost strojům s noži kopinatými. Při výběru si také dejte pozor z jakého materiálu je vyrobeno kypřící ústrojí. Mělo by být vyrobeno z kalené nebo kvalitní odolné oceli. Poměrně spolehlivým parametrem kvality nožů je cena!

Pro snadnou obsluhu je taktéž důležitá ergonomie stroje. Při výběru je tak potřeba sledovat do jaké míry je možné nastavit řídítka a do jaké míry je možné kultivátor vyvážit aby nedocházelo k naklánění dopředu nebo dozadu.

Díky poměrně ostrým a velice rychle rotujícím nožům může stroj způsobit velmi nepříjemné zranění. Je tedy na místě upozornit i na bezpečnostní rizika. V žádném případě z kultivátoru neoddělávejte ochranné kryty! Používejte vždy bezpečnostní vypínač zapalování k zabránění pohybu stroje, nad kterým ztrácíte kontrolu.

Kultivátor vám značně usnadní práci na vaší zahradě. Při nákupu investujte raději více peněž které se vám vrátí, nežli koupit stroj levnější z méně kvalitních materiálů které se brzy poškodí.

 

 

Komentáře

Nahoru