INZERCE: Koupit raději zimní nebo univerzální pneumatiky?

S čerstvě napadeným sněhem mnoho řidičů řeší otázku, zda vůbec potřebují zimní pneumatiky, když mají univerzální celoroční. Stručná odpověď zní možná. Jdeme si to vyjasnit.

Potřeby každého řidiče se liší v závislosti na počasí a stavu vozovky. Abyste se mohli objektivně rozhodnout, zda je potřebujete nebo ne, musíte nejdříve pochopit rozdíly zimních pneumatik oproti univerzálním.

Celoroční pneumatiky

Mnoho aut je od výroby vybaveno univerzálními pneumatiky, které by měly jít používat v létě i v zimě. Poskytují relativně dobrou jízdu a spotřebu paliva, takže není divu, že jsou tak oblíbené. Jsou určené do různého počasí včetně mokrých silnic a mírné zimy. Kombinují výhody letních a zimních pneu.

Tedy aspoň takhle to tvrdí výrobci. Ve skutečnosti je to trochu jinak. Vzhledem k tomu, že musí poskytovat dobrý výkon v mnoha podmínkách, musí univerzální pneumatiky dělat kompromisy.  Nemají tak dobrou přilnavost jako letní pneu a nezvládají jízdu na klouzavém ledu. Přirovnejme si je k teniskám. Tenisky sice můžete nosit po celý rok, ale nejsou ideální pro všechny situace. Na pláži by bylo mnohem lepší mít na sobě žabky a v zimě zase pořádně teplé boty.

Celoroční pneumatiky jsou skvělou volbou pro řidiče, kteří žijí v mírném podnebí (tzn. nesetkají se s extrémní zimou, ledem a závěji sněhu). Dříve bychom tvrdili, že to rozhodně není případ České republiky. V posledních letech je to ovšem diskutabilní. Někdy se poštěstí, že není téměř žádná zima. Ale kdo může vědět, jak to bude letos?

Zimní pneumatiky

Zimní silnice jsou za hustého sněžení a náledí nepředvídatelné, ale zimní pneumatiky s tím počítají. Jsou navrženy pro nízké teploty, led a sníh. Lepších výsledků s jinými nedosáhnete. Mají lepší přilnavost, hlubší vzory a záběrové hrany. Jednoduše řečeno jsou vybaveny spoustou technologií, o které jsou celoroční pneu ochuzeny.

pneu1

Zimní vs celosezónní pneumatiky

Takže co je lepší?

Závisí to na podmínkách, ve kterých jezdíte. V Praze, kde nasněží párkrát do roka a náledí je spíše výjimečné, vám budou stačit celoroční pneumatiky. Naopak například v Liberci, kde jsou sněhové závěje běžné, představují zimní pneu nezbytné bezpečnostní opatření, které by vám mohlo zachránit život.

Komentáře

Nahoru