Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Kdy refinancovat hypotéku

Nezvládáte platit splátky? Objevili jste výhodnější hypotéku? V tom případě by vás mohlo zajímat refinancování hypotéky. Berte ovšem na vědomí, že dům, na který jste si hypotéku vzali, je pravděpodobně to nejcennější, co máte, a tak je potřeba dostatek opatrnosti. Pečlivě vybírejte věřitele, zprostředkovatele a konkrétní hypoteční podmínky.

Refinancování hypotéky je o tom, že tu stávající splatíte, ale vezmete si novou. Dokonce můžete obě (původní i tu novou) spojit do jedné půjčky.

Proč refinancovat?

Banky vám to často samy nabízejí, možná jste v poslední době v televizi viděli nějakou reklamu na výhodné refinancování. Zda je to pro vás opravdu výhodné, však musíte posoudit sami. Smysl to má většinou především tehdy, když skončí fixace úrokové sazby a podmínky nové hypotéky jsou výhodnější než staré. Pokud si sami nejste jistí, nejlepší je využít hypoteční kalkulačku a vše si přesně propočítat.

Řešit refinancování je vhodné již čtyři měsíce před koncem fixace. Je třeba připravit si původní smlouvu, doklad totožnosti, výpis z katastru nemovitostí, číslo účtu, souhlas původní banky s dočasným přistoupením druhé banky na druhé místo v zástavě a pár dalších věcí. Ale tohle všechno papírování se vyplatí. Správné refinancování vám může ušetřit. Nastavíte si dobu splácení, snížíte měsíční splátky a budete platit menší poplatky.

Na co si dát pozor

Uvážete se na dlouhou dobu. Refinancování hypotéky je záležitostí na několik desítek let. Když splácíte hypotéku, nejdřív splácíte úroky a pak až čím dál víc peněz jde na splácení jistiny. Když refinancujete, začnete zase od začátku splácet úroky.

Pozor na poplatky za předčasné splacení. Tohle si opravdu dobře zjistěte, pro některé hypotéky prostě refinancování není vhodné, pokud nechcete platit tisíce navíc.

Pokud o refinancování hypotéky uvažujete, nejdříve si všechno pořádně zjistěte a spočítejte, abyste nakonec nezaplatili ještě o mnoho víc.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru