Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Kalibry a měřidla pro přesnou výrobu

V mnoha výrobních odvětvích je nezbytné vyrábět na milimetry přesně. Většinou se jedná o výrobky, které se dál kompletují, a tak do sebe musí pasovat. Pro takhle přesné vyrábění jsou ovšem nutné odpovídající měřící nástroje.

Měřidla

Pro měření se nejčastěji využívají posuvná měřítka, někdy nazývané šuplery. Firma Michovský-TOOLS s.r.o nabízí posuvná měřítka s aretačním šroubem nebo tlačítkem, s úchylkoměrem i digitální verzi, která je přesnější. Měřítka s označením IP67 jsou navíc prachu a vodě odolná.

JC8100.37

Posuvné měřítko s úchylkoměrem

Posuvná měřítka ovšem nestačí. Je potřeba kontrolovat i jiné rozměry, pro která jsou určené speciální nástroje. Hloubka se měří hloubkoměry, na správné pravé úhly je třeba úhelníků a úhloměrů. A aby šlo všechno dobře měřit, používají se prizma kostky. O ně lze výrobek snadno opřít a naznačit změřený rozměr.

Kalibry

Měření rozměrů není jediným způsobem, jak zjistit, že je součástka vyrobená správně. Druhou metodou jsou kalibry, na kterých nenajdete žádnou stupnici. Neslouží k měření, jen vám prozradí, zda má výrobek správný rozměr či nikoliv.

Jejich nevýhodou je, že jeden kalibr je možné použít pouze na jeden rozměr. Existují válečkové kalibry, třmenové kalibry, závitové kalibry a další druhy, ale každý z nich lze využívat jen na ten rozměr, pro který byly vyrobeny. Kalibr má totiž dvě strany – dobrou a zmetkovou. Dobrá by na výrobek měla jít nasadit a špatná ne. Pokud to souhlasí, rozměry sedí.

trmenove-kalibry1

Třmenový kalibr

Všechny výše uvedené nástroje pro přesnou výrobu nabízí firma Michovský-TOOLS. V oboru měřidel pro opracování kovu se pohybuje už přes 20 let a svým zákazníkům dokáže vždy poradit. Díky rozsáhlým skladovým zásobám je schopná expedovat do 24 hodin. Zboží bere od spolehlivých tuzemských i zahraničních dodavatelů a zásobuje jím nejen menší, ale i velké průmyslové podniky.

Komentáře

Nahoru