INZERCE: Jak vybrat krmivo pro psa?

INZERCE: Jak vybrat krmivo pro psa?

Volba správného krmení pro psa závisí na několika kritériích. Stejně jako každý člověk je jiný, i každý pes má jiné požadavky. Měli byste zvážit chování, hmotnost a chutě vašeho pejska a v neposlední řadě se zaměřit také na složení krmiva.

Z čeho můžete vybírat?

Možnost volby psího krmiva je obrovská. Existuje krmení pro malé psy, pro velké psy, pro tlusté a pro hubené, aktivní a povaleče a dokonce jsou specifická krmiva pro jednotlivá plemena. Prioritou při výběru by ale měla být skutečnost, zda je krmení zdravé.

Důležité je složení krmiva

Strava průměrného psa by se měla skládat z 50 % ze zeleniny, 40 % z masa a 10 % z obilí. Dospělí pejsci potřebují minimálně 18 % bílkovin a štěňata aspoň 22 %. Pro všechny psy je důležitý také tuk – v závislosti na tom, jak jsou aktivní. Čtyři procenta stravy by měla tvořit vláknina.

Když budete vybírat krmivo pro psy, měli byste se podívat na jeho etiketu, kde je uvedené složení. Většinou bývá seřazeno v pořadí od toho, čeho je v krmivu nejvíc, po to, čeho je tam nejmíň. Někteří výrobci ale používají dobrý trik a rozdělují přísadu do několika menších složek. Například tvrdí, že jejich krmení obsahuje kuře, mletou kukuřici, kukuřičný lepek a kukuřičné otruby. Bude to vypadat, že hlavní složkou je kuře, ale když složíte dohromady všechny kukuřičné ingredience, pravděpodobně budou výrazně převažovat.

Nezapomínejte na to, že granule (či jiné krmivo) by mělo obsahovat též minerální látky a vitamíny (například E a C jsou přírodní zdravé konzervanty), Omegu-3 – je dobrá pro srst. Naopak se vyhněte kukuřici, sóji nebo pšenici – jsou pro psy těžko stravitelné a mohou způsobovat alergie. Zkuste je nahradit ječmenem, ovesnými vločkami nebo hnědou rýží.

Jak psy krmit?

O tom, jak často psy krmit, se vedou debaty. Většina odborníků doporučuje dvakrát denně – ráno a večer. Štěňata ale vyžadují častěji (třikrát až čtyřikrát).  Mluví se taky o tom, že byste svého pejska měli naučit pravidelné stravě. Dávejte vždy pravidelně misku s krmením na zem a nechte ji tam deset nebo dvacet minut. Pak ji ukliďte. Pokud pes vše nedojí a odejde za jinou zábavou, má prostě smůlu. Časem tenhle systém pochopí.

Nezapomeňte ale, že zdravé krmivo není všechno. Sice je základem, ale pro zdravý životní styl pejska je nutné také cvičení, dentální hygiena, lékařské prohlídky atd. Hlavně mu ale musíte dát dostatek lásky. Jen tak bude žít spokojeně.

Fotka: Flickr – Freddy Olsson

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru