Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Jak se kontrolují strojírenské součástky

INZERCE: Jak se kontrolují strojírenské součástky

Součástky ve strojírenství musí být přesné. Často jsou vyráběné k tomu, aby byly součástí velkých výrobků, kde do sebe musí všechno zapadat do posledního milimetru. A tak nestačí jen přesně měřit při výrobě. Většina součástek je samozřejmě vyráběna strojově, lidský faktor nahrazují soustruhy, frézy, CNC stroje a další přístroje, ale i přesto může dojít k chybě. A proto je potřeba všechno na konci výrobního procesu ještě zkontrolovat. A k tomu se používají měřící kalibry.

Nenechte se zmást. Sice to vypadá, že kalibry něco měří, ale ve skutečnosti na nich nenajdete žádná čísla. Udávají jen dva stavy – ano/ne. Ano, když výrobek vyhovuje, ne, když se jedná o zmetek. A jak se to zjišťuje?

Existuje několik druhů kalibrů. Všechny ale fungují podobně. Nasadí se na výrobek nebo se výrobek strčí do nich a podle toho, jak pasuje, poznáte, zda rozměry sedí. Kalibry mohou být jednostranné nebo oboustranné. Oboustranné mají jednu stranu dobrou a druhou zmetkovou – dobrá strana (často označená červenou barvou nebo zápichem) by se na výrobek měla dát nasunout, špatná by na něj neměla pasovat.

Druhy kalibrů

  • na vnější rozměry (hřídele)
  • na vnitřní rozměry (díry)
  • ostatní

Na díry se používají válečkové kalibry, které se jednoduše zkouší zasunout. Na vnější rozměry existují třmenové kalibry, které dokážou změřit jak vnější průměr, tak délku.

kalibry-specialy

Mezi ostatní by se daly zařadit různé tvarové kalibry, které jsou podobné jako výše dva zmíněné typy, ale mají vybroušený příslušný tvar. Třeba na závity se pak používají závitové válečkové kalibry a závitové kroužky. Opět bývají dva – jeden by měl jít našroubovat celý, druhý jen na jeden až dva závity.

Když výrobek nesedí

Pokud se správná strana kalibru vejde a zmetková nevejde, je všechno v pořádku. Mohou ale nastat i další varianty. Pokud se součástka vejde do dobré i do zmetkové strany, už ji nelze opravit. Prostě ji nerozšíříte, aby se do zmetkové části nevešla. V případě, že je to obráceně, opravovat lze. Když se součástka nevejde do zmetkové části ani do dobré části, stačí ji ještě chvíli obrábět, aby se do díry vešla.

Každopádně i v případě, že kalibr odhalil zmetkovou součástku, je to úspěch. Od toho přece kalibry jsou, aby zbránily produkci nesprávných součástek.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru