Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: Historie a budoucnost kuličkových ložisek

Od chvíle, kdy člověk začal pohybovat věcmi, využíval kulatých věcí, aby si práci zjednodušil. Nejdřív to byly klády stromů, které zlepšily tažení věcí po zemi. Egypťané využívali špalky k přesunování obrovských bloků na stavbu pyramid. Nakonec přišel někdo s nápadem prvního vozidla na kolech.

Nicméně tehdy ještě neexistovala ložiska a materiály o sebe navzájem třely a opotřebovávaly se. Až v 18. století si Philip Vaughan patentoval design kuličkových ložisek pro nápravu kočáru. V devatenáctém a na začátku dvacátého století vývoj pokračoval, podpořil ho vynález jízdních kol a automobilu.

Dnes existují tisíce velikostí, tvarů a druhů valivých ložisek: kuličková ložiska, válečková ložiska, jehlová ložiska a kuželíková ložiska jsou nejčastější. Velikosti se pohybují od nejmenších, které se používají v miniaturních motorech, až po obrovská ložiska používaná v rotačních dílech ve vodních elektrárnách. Mají okolo tří metrů v průměru a musí je nainstalovat jeřáb. Nejběžněji se setkáte s valivými ložisky, které se vám snadno vejdou do jedné ruky. Často se používají v elektrických motorech.

Úplně nejpoužívanějšími valivými ložisky jsou kuličková ložiska. Jsou v nich kuličky, které se točí mezi vnitřním a vnějším kroužkem. Používají se proto, že se nedají rozebrat, zvládají pracovat s vysokými otáčkami, snadno se upevní a jsou cenově dostupná. Přesvědčte se sami v e-shopu Techseal. Techseal patří mezi špičkové odborníky na těsnění a technická řešení. Kromě prodeje ložisek, řemenů, pružinových systémů a dalšího zboží poskytují mnoho služeb. Zajistí školení, utahování přírubových spojů nebo opravy vlásenek trubkový ch výměníků.

kulickova_loziska

Magnetická ložiska budoucnosti

Není pochyb, že kuličková ložiska tu s námi budou ještě dlouho. Obzvlášť díky jednoduchosti a levné výrobě. Některé firmy experimentovaly s jejich výrobou v raketoplánu. Ve vesmíru jsou totiž roztavené kuličky vhozeny přímo do vzduchu do stavu beztíže a ony se vznáší a tím získají perfektní tvar. Až zchladnou a ztuhnou, pochytají se. Avšak cestování do vesmíru je stále velmi drahé, takže za cenu jedné vesmírné kuličky se jich na zemi vyrobí mnohonásobně více.

Na obzoru je ještě jedna inovace. Ložiska, kde se dva objekty vzájemně nikdy nedotknou, zní skvěle, ale není tak snadné je vytvořit.  Používají se k tomu magnety, jde vlastně o podobný princip, na kterém fungují magnetické vlaky. Přesto je to pořád strašně drahé.

Komentáře

Nahoru