INZERCE: Chcete perfektně zatravněnou příjezdovou cestu? Řešením jsou zatravňovací tvárnice

Každý, kdo má aspoň malou zahradu, chce mít perfektní trávník. Nezáleží na tom, zda ho potřebuje na příjezdové cestě, na místě, kde plánuje posezení, nebo v rohu, kde si děti budou hrát fotbal. Jenže jak to udělat, abyste takového perfektního trávníku dosáhli?

Pokud žijete v bytě, pravděpodobně si s trávou nemusíte dělat žádné starosti. Víte, že někde ve vašem okolí roste, nebo že když byste vážně chtěli, můžete ji najít třeba na louce. Ale je to prostě jen takové zelené podbarvení vašeho každodenního života.

Nicméně jakmile máte svůj vlastní kousek trávníku někde na zahradě, musíte se o něj už trochu starat. Obzvlášť někde v hezké městské čtvrti je udržovaný trávník nutností a každý si pečlivě střeží to tajemství, jak ho dosáhnout. Proč je sousedův trávník tak krásně zelený, zatímco váš vypadá jako hnědý plevel? Jak to že je ten jeho tak dokonalý? A co musíte udělat, abyste ho měli taky?

Pokud chcete trávu pochopit, měli byste se možná prvně podívat na to, z čeho se vlastně skládá.

Spodní část travnatých rostlin tvoří kořeny, které rostou do země. Kořeny trávy jsou typicky vláknité nebo nitkovité. Sahají do půdy a berou si tam živiny a nasávají vodu. Ze spodní části rostliny (koruny) vyrůstají stébla. U většiny druhů trav jsou dutá a pevná, s výjimkou uzlů – uzly jsou spoje, které spojují dohromady stonky. A nad každým uzlem vychází ze stébel úzké listy, které se ve směru střídají. To znamená, že pokud první list roste doprava, druhý bude růst doleva, třetí opět doprava a tak dále.

Aby váš vypěstovaný trávník něco vydržel

No dobře, to všechno by bylo fajn. Jenže co když potřebujete zatravnit parkovací plochy nebo chodníky? Nebo co když máte trávu někde ve svahu a potřebujete ji zpevnit?

V takovém případě je asi nejlepší použít zatravňovací tvárnice. Jsou naprosto ideální pro příjezdové cesty ke garážím, chodníky v zahradách, parkovacích plochy a podobná místa. Prostě všude tam, kde by nebylo vhodné mít pouhou trávu. Když přes trávu budete pravidelně jezdit autem do garáže, nebude vypadat moc hezky. Obzvlášť když zaprší.

Proč používat zatravňovací tvárnice?

Zatravňovací dlažba má několik pozitivních účinků. Pokud máte trávu někde ve svahu, chrání vás proti erozi. Když zaprší, nikde se vám nebude sesouvat půda ani kameny. Stejně tak trávu neprošlapete a bude se vám daleko lépe chodit. Dále řeší problémy s krtky – už nikde nebudou rušit krásnou zeleň ty hnědé kopečky.

Nejlepší je plastová zatravňovací dlažba

Přestože existují i betonové, je lepší vsadit na zatravňovací dlažbu plastovou. Ta totiž na rozdíl od betonové neabsorbuje vodu, kterou tráva potřebuje pro svůj růst. Také se snadněji pokládá, dobře skladuje a můžete ji sehnat v několika barvách. Třeba konkrétní model Guttagarden Original seženete ve velikosti 0,5 x 0,5 m, v zelené nebo černé barvě s fixačními hroty na spodní straně a protiskluzovými výčnělky na straně lícní. Jedná se o opravdovou německou kvalitu.

A zajímá vás, jak to vlastně funguje?

zatravnovaci-dlazdice

Krásně to vidíte tady na obrázku. Tráva zatravňovací dlažbou klidně proroste, nicméně vy ji neničíte velkou zátěží. Pokud totiž třeba jedete autem, kola dosedají na zatravňovací dlaždice. Dlaždice Guttagarden mají navíc vysokou pevnost v tahu a smyku, protože je u nich použita unikátní kombinace střídání malých a větších čtyřhranných komor.

Komentáře

Nahoru