INZERCE: Braňte se proti oxidu uhelnatému

INZERCE: Braňte se proti oxidu uhelnatému

Když jedete na kole, nosíte helmu. V autě se připoutáte. Při lezení na skalách máte jištění. Ve všech životních situacích se snažíme dělat maximum pro naše bezpečí. Nikdo nechce umřít. Přesto jsou ale situace, ve kterých na bezpečí nemyslíme a jsme absolutně nechráněni. Pojďme to změnit!

Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý plyn bez zápachu a chuti. Má tu vlastnost, že je pro člověka toxický. Když budete delší dobu v uzavřeném prostoru plném oxidu uhelnatého, přestane se vám krví přenášet kyslík. A věřte, že se to opravdu stává. Na otravu oxidem uhelnatým ve svítiplynu zemřel například Jiří Šlitr.

Myslíte, že vám se to nestane? Ale opak je pravdou. Ani netušíte, kde všude se tenhle oxid vyskytuje. Uvolňuje se ze špatně nainstalovaného spotřebiče, spotřebiče se zanedbanou revizí, ucpaného komínu a problémy mohou nastat v nedostatečně větrané místnosti.

Jak poznám, že jsem otrávený CO?

Začíná to mírnými bolesti hlavy a nevolností. Pak se bolesti zhoršují a přijdou křeče a závratě. Při opravdu nadměrně vysoké koncentrace CO můžete zemřít dokonce do tří minut! Problém je v tom, že příznaky otravy jsou často podobné chřipce, otravě jídlem, virové infekci nebo jednoduše únavě. A to je právě ten důvod, proč na ni lidé umírají. Nedokáží rozpoznat, o co se jedná. Proto byste si měli zapamatovat šest následujících jasných příznaků:

  • bolest hlavy
  • závratě
  • nevolnost
  • dušnost
  • kolaps
  • ztráta vědomí

Pokud je zpozorujete všechny najednou, je evidentní, že by vážně mohlo jít o otrávení oxidem uhelnatým. Zároveň pokud má podobné příznaky ještě někdo, kdo se vyskytuje ve stejné místnosti, mohlo by to být dobrým vodítkem. Často se nevolnost objevuje i u domácích mazlíčků. A pokud se vám udělá lépe poté, co opustíte místnost, je to téměř stoprocentní.

Jak poznat, že je CO v domě?

Známkou toho, že v místnosti máte oxid uhelnatý, může být třeba plamen sporáku. Správně by měl být ostrý a modrý. Pokud jsou plameny líné, žluté až oranžové, měli byste svůj sporák nechat zkontrolovat. Stejně tak pokud se na vašem spotřebiči nebo kolem něj objevují tmavé skvrny.

A co tedy dělat, když máte příznaky otravy oxidem uhelnatým?

Okamžitě vyhledejte čerstvý vzduch. Otevřete okna a dveře, vypněte plynové spotřebiče a odejděte z domu. Navštivte svého lékaře nebo se vydejte rovnou do nemocnice a vysvětlete jim, na co máte podezření. Mohou vám udělat krevní test nebo zkontrolovat dech a tím se přesvědčit.

Pokud je situace hodně vážná, volejte rovnou sanitku.

Nejlepší je ovšem bránit se už předem

Máte prakticky dvě možnosti, jak to zvládnout. Zaprvé si nechte občas zkontrolovat své plynové spotřebiče. Nepředpokládejte, že jsou v pořádku. Nepodceňujte to. Zavolejte si servisního technika, který tomu opravdu rozumí. Určitě se to vyplatí, když vezmete v úvahu, že můžete zabránit smrti několika lidí.

A pak je tu druhá věc, kterou můžete udělat. Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého. Jak vám vysvětlují na www.detektory-brod.cz, vyplatí se to. Budete klidněji spát, když budete vědět, že nemusíte mít strach. Právě úmrtí ve spánku je totiž poměrně časté. Když spíte, často si ani nevšimnete, že máte nějaké příznaky. Ročně totiž na otravu CO umře až 1500 lidí. Detektor je přitom cenově dostupný naprosto pro každého a jeho namontování taky nečiní žádný problém.

Takový alarm na oxid uhelnatý vypadá podobně jako požární alarm. Samozřejmě si můžete vybrat z několika druhů. Liší se v citlivosti, na kterou jsou schopny reagovat, a v časovém intervalu, kdy CO zachytí. Stejně tak je samozřejmě jiná jejich spotřeba, hlasitost sirény či možnost blikající LED diody a podmínek, za kterých je můžete provozovat.

Zkuste na to mrknout sami na webu www.detektory-brod.cz. Zboží mají skladem, takže pokud si vyberete, ihned ho odesílají. Buďte v bezpečí. Stejně jako je to s tou helmou a pásem. I oxid uhelnatý je reálnou hrozbou, neberte ji na lehkou váhu.

Placená inzerce na magazínu Objevit.cz. V případě zájmu o reklamní články, či jiný způsob reklamy nás informujte.

Komentáře

Nahoru