Dnes vyšlo 15 článků

INZERCE: 10 problémů klasických zářivek

Zářivky jsou levnou volbou osvětlení velkých hal nebo kanceláří. Ale kromě ceny nemají snad žádné výhody.

1. Časté zapínání a vypínání je ničí

Pokud zářivku dáte někam, kde se často rozsvěcuje a zhasíná, rychle zestárne. Její životnost může být dokonce daleko kratší než životnost klasické levné žárovky. Každý začátek cyklu mírně narušuje elektrony vyzařující povrch katod.

2. Zářivky obsahují rtuť

Když se zářivka rozbije, sklo je nejmenším problémem. Větší riziko představuje malé množství rtuti, která kontaminuje do okolního prostředí.

3. Vydávají UV světlo

Zářivky produkují malé množství ultrafialového záření, osm hodin sezení pod zářivkou je ekvivalentní k jedné hodině slunění. Ale přesto mohou citliví jedinci pociťovat negativní vlivy. UV světlo také působí na textilie a obrazy. Cenná umělecká díla by měla být chráněna sklem nebo průhledným plexisklem, jinak vyblednou.

4. Hluk na předřadníku

Pro rozsvícení zářivky je důležitý předřadník. Můžete si pořídit buď magnetický, nebo levnější elektromagnetický. Ten se vyskytuje častěji a objevuje se u něj méně závad, ale zato produkuje slyšitelné hučení nebo bzučení.

 

fluorescent

5. Při nízkých a vysokých teplotách nejsou efektivní

Zářivky pracují nejlépe při pokojové teploty. V nižších nebo vyšších teplotách se snižuje jejich účinnost, při teplotách pod bodem mrazu se dokonce nemusí vůbec zapnout. Pokud by se používali například na silniční a železniční signalizaci, byly by v zimě špatně vidět, protože neprodukují dostatek tepla na rozpuštění sněhu a ledu.

6. Škodí životnímu prostředí

Vzhledem k obsaženému fosforu a rtuti je jejich likvidace otázkou pro ochranáře životního prostředí. Vládní předpisy v mnoha zemích vyžadují zvláštní likvidaci zářivek, někde existují speciální recyklační služby, ale je to drahé, takže spousta lidí je raději obyčejně vyhodí.

7. Světlo nesměřuje správným směrem

Když zářivka svítí, vydává osvětlení všude kolem sebe. To znamená, že asi jen 60 – 70 % světla je používáno, zbylých 30 – 40 % je zbytečných. Plýtváte tím energií.

A co s tím?

Firma Arnos nabízí chytrou alternativu klasických zářivek – úsporné zářivky nástrčkové nebo závitové. Dalším řešením je zapomenout na klasické zářivky a sáhnout po LED zářivkách. Přestože je to dražší investice, firma se vám snaží vyjít vstříc a poskytnout nejnižší možné ceny. Soustředí se především na výrobky OSRAM a jejich rychlé dodání až k vám domů.

Komentáře

Nahoru