Inženýři představili 5 kilometrů vysoký mrakodrap pohlcující smog

Jedna výrobní společnost se dívá už 45 let do budoucnosti. Arconic, firma zabývající se materiální vědou, představuje 4,8 kilometrů vysoký mrakodrap postavený z materiálů, jež jsou buď ve vývoji, nebo už byly uvedené na trhu. Tento mrakodrap má například plochy pohlcující smog či zatahovací balkony.

Projekt byl vymyšlen jako součást širší kampaně společnosti známé jako Jetsons z amerického animovaného sitcomu odehrávajícího se v roce 2062. Inženýři společnosti Arconic představují technologie, které budou za několik desítek let užitečné a běžné.

Sherri McCleary, jedna z vrchních vědkyň Arconicu, říká, že jeden z nejvíce vzrušujících a bezprostředních projektů je EcoClean, speciální povlak pomáhající budovám čistit okolní vzduch. Ten byl představen poprvé v roce 2011 a v porovnání s tradičním sklem nabízí řadu výhod.

„Tento funkční povlak má nejen estetický vzhled, ale také se snadno udržuje a v okolním prostředí snižuje obsah škodlivin,“ řekl Sherri McCleary pro Business Insider.

EcoClean pracuje se světelnou a vodní párou, která se smíchává s chemickými látkami v povlaku a vytváří atomy známé jako volné radikály. Tyto volné radikály vytahují škodlivé látky ze vzduchu, přičemž výsledkem je budova obklopená čistším ovzduším.

Další inovací jsou samostatná okna, kdy nová konstrukce se nazývá BloomFrame. V podstatě se jedná o motorizované okno, které se transformuje za necelou minutu na celoskleněný balkon.

Arconic představil technologii na veletrzích po celém světě, a tím se stane v blízké budoucnosti významným hráčem na trhu. Arconic nechce utrácet zbytečné peníze za materiály k vybudování samostatných oken a říms, ale chce investovat do flexibilních komponent, které z budov udělají více než jen statické objekty.

Mrakodrapy vytištěné v 3D tiskárně by mohly dosahovat výšky až 5 kilometrů. Mezi další futuristické návrhy společnosti Arconic patří létající auta, ultra lehké karosérie či aerodynamická křídla letadel.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru