Internetová kriminalita: Ve šlépějích warezu za porušováním autorských práv

Internetová kriminalita: Ve šlépějích warezu za porušováním autorských práv

Věřím, že o warezu jste už slyšeli. Tématika porušování autorských práv je znovu a znovu otevírána. Aktuálně se mluví o událostech kolem serveru MegaUpload.com a svobody internetu vůbec. V tomto článku nechci rozebírat právní otázky, jelikož je to evidentně v mnoha případech naprosto zbytečné, ale spíš přiblížit těm neznalým, jak to vše probíhá…

Warez je slangové označení pro činnost šířící a odstraňující ochranné prvky autorských děl, včetně jejich používání, šíření a jiné nakládání v rozporu s autorských právem. Jinými slovy je to používání, šíření a upravování software a obcházení tak nutnosti zaplatit si všechny jeho funkce.

Warez fóra: Stáje pro všechny, samozřejmě bez zlých úmyslů

V České republice máme několik warez fór, která s touto problematikou přímo souvisí. Jak už jejich název napovídá, jsou založena za účelem šíření warezu. Zde se ale setkáváme s oním problémem, ono tak totiž není. Warez fóra jsou čistě diskuzní fóra, ale obsahují rubriky s tématy, které zase místo diskuze nabízí textové odkazy směřující na share servery typu Ulož.to, RapidShare.com a další.

Takže jsou diskuzní fóra a nelegální obsah v jejich útrobách nenajdete. Na serverech nemají uloženo vůbec nic, co by bylo jen trochu nelegální. Samotní provozovatelé těchto fór se často na jakékoliv jen z části nelegální činnosti vůbec nepodílejí. Udržují diskuzi, nabízí prostor pro odreagování a zdali se na jejich stránkách objevuje něco špatného je otázka jiná…

Ve skutečnosti se tam ale nic nelegálního nenachází. Odkaz totiž není zločin, jak v této zemi hlásá Pirátská strana. Na oněch fórech se skutečně nachází jen odkazy. A i to není přesné. Provozovatelé totiž lpí na tom, aby všechny odkazy na fóru byly v tagu CODE. To je BBcode značka, která zapříčiní, aby odkaz nebyl klikatelný, ale uživatel si jej musel sám zkopírovat do adresního řádku. Takže se dá říci, že fóra na share servery vůbec neodkazují. Nemají s nimi opravdu nic společného.

Faktem je i to, že podobná fóra si dnes může založit kdekdo. I malé děti. Stačí si k tomu nainstalovat nějaký volně šiřitelný systém, nejčastěji je jím phpBB, a vytvořit si rubriky. Pak vše závisí na propagaci a trochu i štěstí. Popularita fór ale pomalu klesá. Lidé totiž stahují přímo ze share serverů a warez fóra tak nemusí používat. Jsou totiž jen prostředníkem mezi uživatelem a share serverem, který se díky vyhledávání souborů třeba na Ulož.to dají obejít…

Největším českým warez fórem je Warforum.cz. S jeho zakladatelem jsme udělali rozhovor, v němž uvedl: „Ano, nedílnou součástí Warfora jsou sekce o stahování, ale jedním dechem také musíme dodat, že je zde stejný podíl sekcí, které nemají se stahováním nic společného. Jsme diskuzním forem a to o čemkoli, co vás jen napadne. Věci nejsou jen černobílé. A hrdost? Ano, musím říci, že mám pocit spokojenosti, ale ne sám ze sebe. Mám dobrý pocit, že se takovéto monstrum dokáže shodnout mezi sebou…“

Jak to celé probíhá?

Hodně lidí sice umí z internetu stahovat, ale už si nedokáží představit, jak se vlastně ten film na internet dostal, jak se tam dostala nějaká hra a podobně. Postup je přitom jednoduchý.

Pokud budeme mluvit o filmech, začíná to většinou koupením jednoho DVD. Někdo si film skutečně koupí, převede jej do počítače a následně jej nahraje na nějaký share server. Pokud chce, může odkaz vložit na ona warez fóra. Obyčejný člověk pak má dvě možnosti. Buď film vyhledává na warez fóru, kde mu nabídnout odkaz, který zkopíruje do adresního řádku a tak se dostane ke stahování, nebo si rovnou vyťuká adresu share serveru a zde si film vyhledá a stáhne. Obojí má stejný účinek. Stejně to probíhá u filmů, hudby, programů a dalšího…

 

Samozřejmě, tato problematika je velice pestrá. Způsobů, jak se ten první člověk na úplném začátku může dostat k souboru, je mnoho. Velmi často unikají filmy z produkce ještě dříve, než se dostanou do kin. Toto je jen modelový příklad…

Jak se věci mají?

V České republice je ještě stále kopírování (tedy i stahování) autorských děl pro osobní potřebu zcela legální. Netýká se to ale softwaru a databází. Jinými slovy, film si na internetu stáhnout klidně můžete, stejně tak i například hudbu. Můžete se na něj ale dívat jen vy, nesmíte jej šířit dál, tedy jej například prodávat, promítat někde na veřejném místě pro větší počet lidí, nebo jej znovu na internet nahrávat.

Šíření je totiž zcela nelegální. Nesmíte šířit autorská díla bez povolení autora, ale to se netýká jen filmů a hudby, ale naprosto všeho (třeba i obrázků). Co stahovat nesmíte, je software a hry. Proto, aby vám plně fungovaly, jsou totiž většinou upraveny a my se opět dostáváme k původní definici warezu.

Nad tím vším teď visí otazník. Světové filmařské firmy už dlouho dobu bojují za změnu. Ročně prodělávají obrovské peníze, jelikož zabránění této činnost je takřka nemožné. Každý film, CD a další vždy nějakým způsobem uniknou. Lidé si je pak nekupují a tím samozřejmě firmy ztrácejí zisk. Tímto tématem jsem se více zabýval v tomto článku.

Stahování z internetu je velice kontroverzní téma. Producenti chtějí za filmy moc, lidé si to mnohdy nemohou dovolit, stahovat není nelegální, proč to tedy nedělat. Tento článek měl vysvětlit, jak funguje warez, respektive jedna z jeho částí. Warez je neskutečně široké téma (nezmínil jsem třeba P2P sítě a další) a neprobíhá jen na nějakých fórech a share serverech. Je to jakékoliv šíření a upravování autorských děl a to jakýmikoliv cestami…

Komentáře

Nahoru