Internetová kriminalita: Nové druhy zločinů, pocit nedosažitelnosti a na závěr neschopnost naší policie

Internetová kriminalita: Nové druhy zločinů, pocit nedosažitelnosti a na závěr neschopnost naší policie

Netřeba vysvětlovat, jakým způsobem nás v dnešní době ovlivňuje internet. Lidé jsou na něm stále více a více závislí, obchoduje se na něm, komunikuje, tvoří a mnoho dalšího. Internet je dnes součástí našeho života, na světě jej mají dvě miliardy lidí a každou vteřinu přibude až osm nových uživatelů. Jenže, co dělají?

Internetová kriminalita je relativně široký pojem, ale zároveň i vcelku mladý. Na zpravodajských serverech se dozvídáme stále nové zprávy o nekalém dění na internetu a možná si ani dostatečně neuvědomujeme, jak to může být nebezpečné. Tomuto tématu se budeme věnovat v rubrice Internetová kriminalita, v níž budeme publikovat několik článků týkajících se stinných stránek internetu, bezpečí pohybu na něm a mnoho dalšího. Tento článek je jakýmsi úvodem do celé problematiky.

Internet v číslech, začíná to být síla

Proto, abychom si vůbec uvědomili vážnost celé situace a přestali brát kriminalitu ve virtuálním světě na lehkou váhu, měli bychom si vysvětlit, co to vlastně internet je. Nejlepší vysvětlení nabízí čísla. Jak už bylo řečeno, na světě je k internetu připojeno přes dvě miliardy lidí. V Česku má internet přes 60 % domácností a kolem 35 % české populace má Facebook, což je přibližně 3,5 milionů lidí.

Navštěvovaný však není jen Facebook. V oboru podobných sítí a seznamovacích serverů ještě stále přikládá ruku k dílu projekt Seznamu Lidé.cz, který nástupem Zuckerbergovy sítě zažil se svými konkurenty doslova zemětřesení. Přesto na něm za prvních 9 měsíců roku 2011 bylo odhaleno 1614 nabídek schůzek s dětmi za peníze, přes 3000 pokusů vylákat z nich erotické fotografie a mnoho dalšího. Na Lidech se denně objeví přes 17 tisíc nových fotografií a 1100 inzerátů v seznamce. Jsou Lidé.cz opravdu mrtví?

TIP: Více, co to je spoofing?

V roce 2011 řešila česká policie zhruba 600 případů internetových podvodů. Nejčastěji se jednalo o fiktivní prodeje zboží a služeb. V červnu 2011 Microsoft zaznamenal 25 miliard nevyžádaných zpráv. Přes 35 % nevyžádané měsíční komunikace na internetu tvoří reklama v oblasti farmacie a lékových doplňků.

Internetová kriminalita je velice pestrá… velice!

Možná si říkáte, že přeháním a zbytečně moc zmiňuji sociální sítě a seznamky. Možná s určitou mírou subjektivity namítám, že právě podobné servery představují největší riziko. Facebook je dnes sítí, na níž je již zmíněných 3,5 milionů Čechů, což je zatraceně hodně. Neexistuje místo, kde by bylo tolik našich občanů a to bez donucení. Na podobných sítích se setkáváme s řadou nástrah a nebezpečí. Lidé.cz bojují proti pedofilům a dalším ohavnostem, které by snad měly mít přednost před finančními zločiny.

A zde je ta moje subjektivita. Finanční zločiny tak i tak představují naprosto největší podíl na internetové kriminalitě. Zanechme sporu, co z toho by mělo být považováno za důležitější, a věnujme se faktům. Policie ČR řeší nejčastěji prodeje zboží, které vlastně ani neexistuje, a další. Česká obchodní inspekce vydala v únoru 2012 zprávu, v níž uvádí, že až 73 % obchodů nevyhovuje. Opět jsme u nekalých obchodník praktik, neinformování zákazníků o právech a tak dále.

A to jsme ještě nezmínili známá slovíčka, jako je hacking, cracking, phishing a další…

Potírání kriminality na internetu je do značné míry nedokonalé

Internet je pro mnoho z nás už každodenní jistotou. Nebereme jej jako nic nového. Počítáme s ním. Bohužel tomu tak není vždy. Následky rozvoje internetu mají jak pozitivní aspekty, tak i negativní. Asi všichni jsme rádi za to, že rozvoj vědy a techniky přináší lidem lepší komunikaci, zvyšuje dostupnost informací, pomáhá při výkonu práce a podobně. Uvědomujeme si ale i to, že tím vším vzniká nový prostor pro páchání kriminality, vznikají tak její nové druhy a lidé se stávají závislými? A co to vše doplňuje? Lidská hloupost, pocit beztrestnosti pramenící z anonymity a klidu kolem sebe.

Právě ten klid je jednou z výhod pro pachatele. Přeci jen je daleko bezpečnější a klidnější páchat kriminalitu mezi židlí a klávesnicí než někde venku mezi lidmi. Pachatel jednak neriskuje fyzickou újmu, protože počítač mu ji zatím vrazit nemůže, ale zároveň může dosáhnout i daleko lepších výsledků. Šance na jeho dopadení je daleko nižší a hrozí mu často i menší tresty.

Potírání kriminality u nás? Heh, kéž by…

Česká policie se samozřejmě také setkává s řadou nekalých úmyslů na internetu a snaží se je řešit. Celý boj je u nás však velice nedokonalý. Například iDnes.cz vydalo začátkem února článek, v němž se jeden policista vyprávěl o tom, jakým způsobem probíhá práce takové „internetové kriminálky“. To tak běhají z jedné místnosti do druhé, v ruce flashku a zase zpátky. Jejich připojení k internetu je mnohdy i skvělých 128 až 512 kbps. Tato rychlost byla běžná v českých domácnostech někdy v 90. letech.

Takže prostředky nemáme. Když už služebny připojení mají, je otřesné. Dalším problémem je i častá nezletilost pachatelů, což už je však celosvětový problém. Přeci jen je nová generace na počítačích trochu zručnější a to jí nahrává do karet. Mnohdy se tedy policisté setkávají se skutečně mladými lidmi. Pro mnoho činností zatím ještě neexistuje legislativa, jelikož, jak jsem napsal výše, internetová kriminalita se stále rozvíjí a vznikají nové druhy trestné činnosti.

Pár příkladů z praxe

V roce 2003 byl na adresu Policie ČR odeslán výhrůžný email hrozící bombovým útokem na Prahu a Brno, pokud jeho autor nedostane částku 840 000 Kč. Po třech dnech se požadavek autora emailu zvýšil až na 50 milionů. Brzy byl však dopaden, bylo mu 19 let.

Na stránkách dagmarhavlova.cz se jednoho dne objevila pornografie. Společnost Tiscali, u níž byla doména zaregistrována, okamžitě kontaktovala policii.

V roce 2011 se třiadvacetiletý mladík napálil na sociální síti, kde se seznámil s jednou sympatickou dívkou. Postupně se více sblížili a dívka naznačovala možnost nějakého vztahu. Svěřila se mu se svojí špatnou ekonomickou situací a postupně z něj dostala 190 000 korun. Začalo to kreditem na mobil. Práce policie trvala měsíce, shromažďovali důkazy, včetně korespondence a dalšího. Zjistili, že se jedná o dvacetiletou ženu, které pak hrozilo odnětí svobody až na pět let.

V únoru 2012 karlovarští policisté zadrželi mladíka, jemuž ještě nebylo ani 18 let. Dopustil se vydírání, jelikož po poškozeném vyžadoval 50 000 Kč pod pohrůžkou vypálení domu, auta a obchodu…

Internetové kriminalitě se budeme věnovat i v dalších článcích. Podíváme se podrobněji na jednotlivé trestné činy, uvedeme si několik případů a třeba přijdeme i na zajímavé věci…

Zdroje statistik a případů: Policie ČR (+ tiskové zprávy), Datarama.cz, Mediafax.cz, Lupa.cz

Komentáře

Nahoru