Internetová kriminalita: Já bych všechny ty facebooky a líbka zakázal

Internetová kriminalita: Já bych všechny ty facebooky a líbka zakázal

Na českou Wikipedii se dostal oblíbený citát od paní Věry Pohlové, která na jednu anketní otázku deníku Metro v září 1999 uvedla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Důchodkyně to sice myslela dobře, ale dala tím podnět ke vzniku nového internetového fenoménu. Citátem se lidé baví dodnes. Já si jej dovolil parodovat, jelikož to pro tento další díl o internetové kriminalitě přímo sedí.

Znakem dnešního internetu je pro spoustu obyčejných lidí existence sociálních sítí. Mnozí dokonce považují Facebook za internet. Síť mladého miliardáře dala prostor pro komunikaci miliónům lidí. V Česku byly do doby rozkvětu Facebooku velice populární seznamky v podobně Líbimseti.cz, Lidé.cz a další. Pojďme se podívat na jejich úskalí…

Seznamky aneb Seznam se bezpečně, což je skvěle řečeno

Seznam se bezpečně je název projektu Seznamu.cz, který na něm spolupracuje i s Policií ČR. Vznikl z důvodu šíření kriminality na seznamkách. Ty jsou zasaženy přítomností pedofilů a dalších lidí s nekalými úmysly. Největší českou seznamkou jsou Lidé.cz, právě pod záštitou Seznamu.

Seznamky jsou často navštěvovány pochybnými lidmi. Ti se vydávají za někoho zcela jiného, než doopravdy jsou. Patnáctiletým borcem může být klidě i sedmdesátiletý člověk. Vymyšlená identita jim umožňuje začlenění se do komunity mladých lidí. V ní mohou lákat uživatele (nejčastěji však uživatelky), chtějí po nich zaslání intimních fotografií, případně se s nimi chtějí seznámit přímo někde v reálném světě.

Podobných případů je mnoho. Mohou skončit i katastrofálně. Staly se i případy, kdy byla oběť znásilněna a zabita. Na místě setkání totiž nečeká princ na bílém koni, ale útočník vyžadující sex. Fotografie zaslané tomu patnáctiletému borci se mohou brzy ukázat na pochybných serverech, kde je uvidí tisíce dalších lidí.

Na stránkách SeznamSeBezpečně.cz je skvěle udělané video. V něm Martin Kožíšek, vedoucí administrátorů Lidé.cz, chatuje pod falešnou přezdívkou s jedním z uživatelů. Vymyslel si, že je čtrnáctiletá dívka bez webkamery a chce se seznámit. Uživatel s ním došel až na Skype, kde mu bez problému začal onanovat do kamery…


Toto jsou screeny z videa na SeznamSeBezpečně.cz.

Faktem je, že si za to mnohdy mohou dívky samy. Když se podíváte na některé fotografie na seznamkách nebo sociálních sítích, je to skoro porno. Dívky jsou na nich co možná nejvíce odhaleny, což samozřejmě podporuje přítomnost lidí s nekalými úmysly. To je bohužel pravda.

Sociální sítě aneb Bisexuálka častěji než v reálu? Není problém!

Sociální sítě nejsou touto kriminalitou tolik zasaženy. Na Facebooku, kde se pohybuje naprostá většina našich mladých lidí, se nedá tak dobře seznamovat jako na seznamkách. Uživatelé si alba navíc skrývají a celkově je cesta za seznámením daleko těžší. Ani Facebook ale není dokonalý…

Objevují se na něm profily krásných dívek nakloněných k čemukoliv. Jsou to pohledné dívky, krásné postavy, možná modelky. To vše je krásné až do chvíle, kdy zjistíme, že taková dívka má na Facebooku hned několik profilů. Všechny jsou falešné.

Falešné profily představují z 97 % ženy. Mají v průměru 6x více přátel než praví uživatelé. Ti mají kolem 130 přátel, kdežto falešné profily průměrně 720. Většina z nich se hlásí k bisexualitě, asi proto, aby zaujaly větší publikum. Na bisexuála na Facebooku narazíte až 10x pravděpodobněji než v reálném světě. Falešné profily si také až 100x častěji tagují fotografie a dávají tak ve známost i další profily… (zdroj datarama.cz)

Proč jsou tyto profily zakládány? Někdo to může dělat i z legrace, ale častěji jsou to klasické důvody. Chtějí vylákat další informace, které by normální profily nezískaly. S profily se také obchoduje, můžete si jej koupit a využít jej k reklamním účelům. Je to taková zahrádka, na níž toho můžete dělat opravdu hodně…

Končí to špatně, někdy až moc špatně

Českem v roce 2008 proběhla zpráva o napadení serveru LíbimSeTi.cz. Hackerům se povedlo obejít bezpečnostní systém serveru a získat přes 11 000 intimních fotografií. Ty se rychlostí blesku rozšířily po internetu a dodnes se dají vyhledat. Seznamka do té doby umožňovala nahrávat i nahé fotografie, nebylo to tak kontrolované. Od tohoto incidentu je to přísně zakázáno a střeženo. Už to ale nevrátí důstojnost dívkám, které ze své infantilní hlouposti udělaly chybu a „ukázaly se“.

   
Fotografie dívek jsou k nalezení dodnes…

I Facebook už měl problémy. Naštěstí ne tak veliké, ale i tak se povedlo jednomu hackerovi vloupat do interního systému Facebooku a ukradl z něj citlivá firemní data, informovaly o tom ČeskéNoviny.cz. Otázkou je, zdali je Facebook opravdu tak bezpečný, jak si mnoho uživatelů myslí. A přemýšlí o tom ti uživatelé vůbec?

V roce 2011 se třiadvacetiletý mladík seznámil na sociální síti s jednou sympatickou dívkou. Sblížili se až tak, že z něj dívka dostala neskutečných 190 000 korun. Vše začalo kreditem na mobil, později to řešila i policie a dívce hrozilo odnětí svobody až na pět let. Ve Velké Británii proběhl případ, kdy žena, která byla v rozvodovém řízení se svým manželem, si ve svém profilu změnila status z „vdaná“ na „nezadaná“. Manžela to natolik rozčílilo, že ji ubodal k smrti. Jednatřicetiletý Indonésan Alexander Aan skončil v policejní cele poté, co na sociální síti Facebook napsal, že bůh neexistuje. Podle indonéského práva mu za projevy ateismu hrozí až pět let odnětí svobody. To už je ale hodně extrémní případ…

Sociální sítě a seznamky jsou skvělým místem pro komunikaci s ostatními, seznamování se s novými lidmi, ale nejsou místem pro to, abychom riskovali svoje soukromí, nebo dokonce i život. Uvědomme si možné důsledky našeho chování dřív, než bude pozdě.

Komentáře

Nahoru