Internet začal přenosem dvou písmen, dnes mění miliony životů

29. října 1969 byl poprvé úspěšně přenesen malý úsek dat mezi dvěma vzdálenými počítači. Pokud hovoříme o malém úseku dat, myslíme opravdu malý úsek dat. Jako všichni víme, velikost je relativní, pro někoho je málo jeden megabajt, pro jiného jeden giga. Velikost prvního přenosu však byla o něco menší – posílalo se slovíčko ,,login“, z kterého to na druhý počítač zvládly jen první dvě písmena.

Dokážete si vůbec představit, jak mohl internet 60. let vypadat? Jedno víme určitě, na internetu nebyly žádné fitness motivační videa či videa s recepty. První internetová stránka byla jednoduchá, bez obrázku, prostě nic složitého. V 60. letech se totiž internetu věnovalo pouze pár vědců ve flanelových košilích. Naopak dnes s internetem přímo nebo nepřímo pracuje miliony, možná i miliardy lidí po celém světě.    Screenshot_1

Creeper byl první samoreplikující program, který měl zjistit, kam až se může dostat

Například Creeper, první samoreplikující program se objevil jako experiment až v roce 1971. Jeho úlohou bylo ze zvědavosti zjistit, kam až se může dostat a obsahoval i trochu drzý odkaz ,,I’m the Creeper, catch me if you can!“. Creeper byl úplně neškodný na rozdíl od červa Morris Worm, který se jako první dostal i do zpráv koncem 80. let.

Morris Worm se šířil velmi efektivně, podařilo se mu nakazit přibližně 10 % veškerých počítačů

Morris Worm se šířil velmi efektivně a podařilo se mu nakazit přibližně 10 % veškerých počítačů připojených k internetu. Zajímavým údajem je, že kdysi bylo celosvětově připojeno k internetu přibližně 60 000 počítačů, žádný mobilní telefon ani tablet. Odhady škod, které způsobil Morris Worm se odhadovaly na miliony dolarů. Autor tohoto červa dostal 3 roky podmínečně, 400 hodin veřejně-prospěšných prací a pokutu 10 000 dolarů.

jameswquinn_1401465134_78

Internet je čím dál tím nebezpečnější

Za období největšího růstu uživatelů se považují roky mezi 1996 a 2008. Za těchto 12 let se množství online lidí zvýšilo z 100 000 na 162 milionů. V tomto světě už neplatí, že každý zná každého a kromě krásných parků a promenád pro turisty s předraženými suvenýry se v tomto světě nachází i tmavé uličky, do kterých se nedoporučuje chodit. Samozřejmě úspěšné útoky a škodlivé stránky se musí pro zvýšení svojí efektivity tvářit důvěryhodně, a proto jsou mnohokrát zamaskované. Při moderních nástrahách jejich tvůrci sahají po pokročilých technikách, jako je sociální inženýrství, phishing, keyloggin a mnoho dalších.

Cílem útoků je získat cenné informace a hesla k osobním účtům

A cíl? Cílem je ukradnout cenné informace, čísla kreditních karet a hesla k osobním účtům a získat peníze. Příkladem opravdu agresivního útoku je například ransomware. Ten váš počítač uzamkne a za znovu zpřístupnění zařízení požaduje peníze, lépe řečeno výkupné.

Díky moderním technologiím je naše soukromí stále víc a víc v bezpečí. Před několika lety znamenala ztráta notebooku nebo mobilního telefonu automatické sbohem s celým obsahem. 

internetZdroj: Startitup

Komentáře

Nahoru