Dnes vyšlo 15 článků

Internet z balónů pomáhá při povodních v Peru

Během přírodních katastrof je nezbytné komunikovat s blízkými a získávat informace, jak jsou na tom ostatní. Jenže komunikační infrastruktura je často jedna z prvních věcí, které vítr, deště a záplavy odrovnají – zejména ve venkovských oblastech. Ovšem balóny s internetem tenhle problém odstraňují.

Obyvatelé Peru během posledních dvou měsíců trápily extrémní deště a silné povodně. Díky projektu Loon od společnosti Alphabet se však dostali na internet.

peru-loon

Balóny nosí konektivitu

Balóny z projektu Loon se vznáší 20 km nad zemí ve stratosféře bez ohledu na to, co se děje níže. Nad Latinskou Amerikou si létají už několik měsíců a konektivita je testována ve spolupráci s telekomunikačním partnerem Telefonica v Peru.

Právě Telefonica „dodávala“ vysokorychlostní internet do balónů, ty ho pak pouštěly zpět dolů lidem. Díky tomu bylo na ploše 40 000 čtverečních km (asi velikost Švýcarska) odesláno přes 160 GB dat (to odpovídá zhruba 30 milionům WhatsApp zpráv nebo 2 milionům e-mailů).

loon-balloon

Nejen při katastrofách

Je to neuvěřitelné, ale zhruba 57 % světové populace (4,2 miliardy lidí) stále žije bez přístupu k internetu. Právě jim měl projekt Loon připojení zajistit. Podobné snahy měl i Facebook s projektem Aquila, který využívá k přenosu internetu drony, a taky i Google – ten ale oznámil konec projektu Titan zaměřující se právě na drony nosící internet.

Komentáře

Nahoru