Internet ovlivňuje naši paměť i způsob našeho myšlení

Jedna nedávná studie dokazuje, že lidé již stále méně namáhají vlastní hlavu. Dříve si museli vše zapamatovat, jelikož informace nebyly tak snadno k nalezení. Dnes si naopak zapamatují ne samotnou informaci, ale zdroj, na které si informaci mohli načíst. Snáze zapomínají. Protože ví, že si kdykoliv mohou danou informaci znovu vyhledat během několika sekund.

Už nemusíme trávit čas zbytečně dlouhým hledáním informací. Vše za nás teď obstará “Google”, který nám pomůže najít si staré spolužáky (případně si vzpomenout, jak se vlastně jmenovali), pomáhá nám najít články, názvy filmů, jména herců a vlastně Google je teď naším druhým mozkem. Nedochází tak ke zlepšení paměti jako tomu bylo dříve, když jsme se museli spoléhat jen sami na sebe.

Alespoň to je závěr vědců z Harwardské univerzity, kteří se rozhodli svou teorii ověřit v praxi. Celou studii zaštítila svým jménem Betsy Sparrow, odborná asistentka na katedře psychologie na Kolumbijské univerzitě. Nejedná se o první studii svého druhu. Vědec Nicholas Carr se již dříve zabýval myšlenkou, že internetové prostředí ovlivňuje naši koncentraci. Přišel se závěrem, že díky webům se nedokážeme vhodně koncentrovat po delší časový úsek, protože nás to naučil právě internet. Málokdo čte dlouhé články, všichni preferují kratičké článečky. Díky internetu tak dochází k další evoluci naší rasy. Otázka zní – je to dobře? A nebo špatně? Nehrozí, že nakonec zakrníme?

Google a naše zapomětlivost

Google a naše zapomětlivost

Lidé si

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru