Dnes vyšlo 15 článků

Internet má na starost 14 lidí, u kterých je schovaných 7 tajných klíčů

Internet má na starost 14 lidí, u kterých je schovaných 7 tajných klíčů

Ano, zní to jako z knihy Dana Browna, ale není. Je to prostá realita. Celý internet má v rukou čtrnáct lidí, kteří u sebe mají sedm fyzických klíčů. A nedávno s nimi probíhal vysoce tajný rituál.

Ceremoniálu se účastní lidé z organizace s názvem Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Do češtiny se organizace nijak nepřekládá, vyslovuje se prostě „aj ken“. Kromě celé řady různých věcí souvisejících s internetem má na starost přidělování a správu doménových jmen a IP adres.

To znamená, že díky ICANN si tedy nemusíte pamatovat žádné složité adresy jako třeba 72.21.211.176. Místo toho do URL řádku napíšete jednoduše www.amazon.com a dostanete se úplně na stejné místo. Jen si to vyzkoušejte.

amazon_ip_address

Každý web má svou IP adresu. Bylo by ale příliš těžké si všechny pamatovat, proto jsou jim přiřazeny různé domény.

Dokážete si představit, co by se tedy stalo, kdyby někdo získal kontrolu nad databází ICANN? Pokud by se to někomu povedlo, mohl by změnit celý internet. Například by mohl lidi mířící na web banky poslat na stránku nějaké falešné banky. Nebo by si chtěl třeba jen tak pohrát, a tak by vás místo stránek Applu poslali na Microsoft. To by bylo překvapení, že?

Klíče odemykají schránky ukrývající se po celém světě

A přesně z toho důvodu bylo vybráno sedm lidí, kterým byl svěřen klíč k části internetu. Když je všechny spojí, dostanou se k tomu, co je potřeba. Kdyby náhodou někdo ten svůj ztratil, je tu ještě pojistka. Každý klíč existuje dvakrát, takže bylo vybráno celkem 14 šťastlivců. A aby to nebylo tak jednoduché, nestačí pouze tyto klíče. Klíče jsou totiž klíčem k dalším klíčům. :-)

Fyzické klíče totiž odemykají bezpečnostní schránky ukryté po celém světě. Uvnitř těchto schránek jsou inteligentní čipové karty. Jakmile dáte všechny dohromady, konečně získáte ten „hlavní klíč“, který potřebujete. Je to vlastně počítačový kód, kterým získáte přístup k ICANN databázi.

Tajný kód se mění 4x ročně

Jak jistě dobře víte, všechna hesla by se měla čas od času měnit. ICANN se podle toho řídí. Už od roku 2010 se čtyřikrát ročně koná klíčový ceremoniál, na kterém je vytvořeno nové heslo. Odehrává se v absolutní tajnosti za několika kódem zajištěnými dveřmi a skenery otisků ruky.

Těžko říct, co přesně se děje uvnitř, ale když jeden po druhém postupně vyjdou, vydají se všichni majitelé klíčů do restaurace a na párty to pořádně oslavit. 

A pokud by vás přece jen strašně zajímalo, co se děje za těmi několika zabezpečenými dveřmi, koukněte na následující video. Ceremoniál začíná v 1:58. Garantujeme vám, že vás do minuty přestane bavit.

Zdroj: Business Insider, fotografie: Aaron Tilley

Komentáře

Nahoru