Internet budou díky Facebooku šířit letadla komunikující laserem

Je to už nějaká doba, co Facebook spustil Internet.org – program, v rámci nějž se snaží připojit k internetu více než 4 miliardy lidí, kteří ještě nejsou online. Mnoho lidí žije aspoň v dosahu 3G, více než miliardu z nich loni Facebook připojil. A teď dostanou šanci i ostatní.

Deset procent světové populace žije v odlehlých oblastech, kam by se nevyplatilo tahat optické kabely a jiné technologie na poskytnutí internetového připojení. A proto ho bude Facebook poskytovat z nebe.

Ve čtvrtek Facebook odhalil svoje plány do budoucna. Prý se nesnaží vybudovat a provozovat sítě, spíš najít technologie, které by mohli využívat operátoři a další partneři. Zkoušel letadla, satelity i pozemní řešení, nakonec tým Connectivity Lab přišel se dvěma významnými milníky.

Letadlo s výdrží 90 dní

Aquila je solárně nabíjené letadlo s dlouhým doletem. Navrhl ho výzkumný tým Facebooku ve Velké Británii a aktuálně je připravené pro testování. S rozpětím křídel 42 m (stejně jako Boeing 737) je docela velké, ale váží stokrát méně než zmiňovaný Boeing. Facebook toho moc neprozradil, ale je zhotovené z unikátních materiálů, rám je z uhlíkových vláken. Při plném nasazení by mělo být schopno kroužit v odlehlých oblastech po dobu 90 dnů, lidé se přes něj připojí na vzdálenost 18 – 27 km.

aquila

Aquila je velká a lehká

Komunikace laserem

S tím souvisí druhá záležitost. Kalifornský výzkumný tým zaznamenal úspěch s laboratorně testovaným laserem, který dokáže přenášet desítky GB za sekundu až 16 km daleko. Teď lasery čeká testování v reálných podmínkách, a pokud se zadaří, budou využívány pro komunikaci mezi letadly a zemí. Tím se vytvoří komplexní síť, která pokryje i nejodlehlejší regiony světa.

Taková nás čeká budoucnost.

Komentáře

Nahoru