Interaktivní mapa vám prozradí, kde si dát v Praze pozor na automatické měření rychlosti

V loňském roce zaplatilo pokutu za překročení maximální povolené rychlosti asi 300 tisíc řidičů, přičemž většinu (292 tisíc) zachytily právě automatické kamery a indukční smyčky pod povrchem vozovky. A právě pokuty obohatily pražský rozpočet o 197 milionů korun. Nicméně interaktivní mapa, kterou připravil Český rozhlas, by vás měla upozornit na místa, kde v předchozím roce automaty hlídaly maximální povolenou rychlost.

Interaktivní mapa vyznačuje nejen místa s automatickými kamerami, ale také počet hříšníků překračující rychlost. A když v interaktivní mapě kliknete na vybraný bod, zobrazí se vám statistika přestupků rozložená do jednotlivých dnů v týdnu.

interaktivní mapa

Interaktivní mapa, kterou připravil Český rozhlas, Zdroj: Rozhlas.cz

Český rozhlas získal informace z databáze přestupků od městské policie. Čtyři z pěti automobilů překročili limit nanejvýš o 20 kilometrů v hodině. A v takovém případě museli zaplatit pokutu ve výši 600 Kč. Zatímco asi pětina řidičů (58 tisíc) překročila rychlost o 20 až 40 kilometrů v hodině. A byli vyzváni zaplatit pokutu ve výši 1 000 Kč.

Kde řidiči nejvíce překračovali rychlost?

V loňském roce byla nejčastěji překračovaná rychlost v Krči v ulici Zálesí před křižovatkou s ulicí Nad Lesním divadlem, přičemž nejčastěji zde řidiči rychle jezdili v sobotu. A ručičku na tachometru si zde nepohlídalo 50 tisíc automobilů.

zálesí

Zálesí, Praha, Zdroj: Google Maps

Hned za touto ulicí následuje ulice Modřanská, kde 45 tisíc řidičů překročilo maximálně povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině před křižovatkou, kde se nachází přechod pro chodce.

modřanská

Modřanská, Praha, Zdroj: Google Maps

A trojici uzavírá úsekový měřící systém v ulici Libocká, který nachytal 34 tisíc řidičů. Na plyn stoupaly, přestože je zde omezená rychlost na 30 kilometrů v hodině.

libocká

Libocká, Praha, Zdroj: Google Maps

Měřící systémy fungují poloautomaticky, kdy systém vyhodnocuje data z kamery a rozhoduje o tom, zda se jedná či nejedná o přestupek. Jestliže systém uzná, že se o přestupek jedná, zašle fotografie městské policii. Strážník zkontroluje, zda systém rozpoznal registrační značku, a prověří ji rovnou v databázi. Poté veškerá dokumentace putuje elektronicky na magistrální odbor přestupkového řízení, odkud úředníci zašlou majiteli vozidla Výzvu k uhrazení určené částky.

Zdroj / Foto: Rozhlas.cz

Komentáře

Nahoru