Dnes vyšlo 15 článků

Inteligentní domácnost: Dům, který poslechne na slovo. Jak to funguje a jak ho vybudovat?

Inteligentní domácnost: Dům, který poslechne na slovo. Jak to funguje a jak ho vybudovat?

S rozvíjející se technikou a postupem času se do všech našich elektronických zařízení dostává  nějaká forma inteligence. Ať jde o dnes již klasickou automatickou pračku, nebo třeba lednici, která vám hlídá čerstvost potravin a připravuje vám nákupní seznam. Poměrně často je možné se setkat s pojmem inteligentní domácnost, popř. dům. O co se ale vůbec jedná?

V takovém tom klasickém pojetí by se dalo říct, že se jedná o dům, kde je možné nějakým způsobem řídit jeho funkčnost a to nejlépe i na dálku. Pohodlně můžete ovládat nejrůznější spotřebiče, zabezpečení domu a např. s automatickou regulací topení i výrazně optimalizovat energetickou náročnost. Může to ale být i takový dům, kde se vám budou automaticky natáčet žaluzie v oknech podle úhlu slunečných paprsků.

Nové technologie

Koncepce inteligentních domů je tu již pěknou řádku let. Bohužel problémem v minulosti bylo obvykle uživatelsky nepřívětivé ovládání těchto systémů. Jednoduše zde ještě nebyly potřebné technologie. Ovládat topení, žaluzie či televizi pomocí SMS asi nebyla úplně šťastná volba.

Naštěstí technologie pokročily a s rozvojem internetu, telefonů a počítačů můžeme dnes již celkem pohodlně obsluhovat domácí zařízení prakticky odkudkoliv a to v reálném čase. Navíc s rozvojem chytrých telefonů a tabletů k tomu ani nepotřebujete klasický počítač.

Inteligentní domácnost vám nabízí usnadnění a zautomatizování každodenních činností. Nejen, že nemusíte před spaním myslet na to, jestli jste vypnuli televizi, ale hlavní výhodou je, že pomocí jednoho systému a z jednoho místa máte přehled a kompletním stavu vašeho domu. Veškeré ovládání osvětlení, topení, klimatizace, televize, zásuvek, žaluzií a dalšího se integruje do jednoho celku a v konečném důsledku je ovládání velice jednoduché a uživatelsky přívětivé.

Představte si, že při odchodu z domu, nebo třeba až cestou do práce, jediným stisknutím tlačítka zhasnete světla v celém době, vypnete nepotřebné spotřebiče, zatáhnete žaluzie, utlumíte topení a zapnete alarm. Naopak při příjezdu domů na vás bude čekat zapnutá televize, napuštěná vana či roztopená sauna.

Světlo, když je potřeba…

Základní funkcí v inteligentním domě je sdružené ovládání světel. Nejedná se ale pouze o nějaké vypínání a zapínání světel pomocí jedné krabičky. Důležitou roli hraje i možnost nastavit si různé profily osvětlení, např. mít možnost automaticky regulovat intenzitu umělého osvětlení dle denní doby. Neměla by chybět ani možnost automatického svícení podle toho, kde se nacházíte.

Topná soustava

Pro optimalizaci nákladů na vytápění místností je vhodné kombinovat více zdrojů tepla. Jednat se může například o krbovou vložku napojenou na tepelný výměník, solární panely, tepelné čerpadlo či natápění akumulační nádoby pomocí nočního proudu. Systém by měl dále automaticky reagovat na různé podměty, jako např. otevření okna. Nesmí chybět ani možnost nastavení teploty dle denního, či ročního období.

Multimediální centrum

Samozřejmě by ve vašem domě neměla chybět ani zábava. Dnes jsou již běžně dostupné systémy, které integrují vaší sbírku DVD a Blu-ray filmů, hudební alba, rodinné fotografie na jedno místo. Umožňují také příjem televizního signálu. Z tohoto centra jsou buď bezdrátově nebo kabelem připojeny k televizím, počítačům atd.

Samozřejmě se vše ovládá stejným ovladačem jako zbytek domu. Není nad to večer usednout do sedačky, vybrat si film z vaší kolekce a jedním stiskem tlačítka zapnout domácí kino, televizi, zatáhnout žaluzie a upravit osvětlení v místnosti.

Jak na to?

Budování inteligentního domu není vůbec jednoduché, zvláště pak, pokud se rozhodnete mít opravdu vše propojené. Namístě je určitě navštívit specializovanou firmu, která vám navrhne profesionální řešení s možností budoucího vylepšování. Jedná se o velice jednoduché, kompletní avšak velmi nákladné řešení.

Alternativou je budovat si vše sám, postupně jen podle toho, co potřebujete. Zkrátka vybrat si to, co je pro vás důležité, ale přitom myslet i do budoucnosti. Nemusíte mít chytrý celý dům. Pamatujte, že každá automatizace a usnadnění každodenního chodu udělá vám i vašim blízkým radost.

Komentáře

Nahoru