Inteligentní dálnice nahrazují silniční osvětlení v Nizozemsku

Silnice absorbující světlo nahradily standardní silniční osvětlení na 500metrovém úseku dálnice v Nizozemí. Projekt je první fází konceptu představeného už v roce 2012 návrhářem a inovátorem jménem daan Roosegaarde. Své plány týkající se chytré dálnice představil na Dutch Design Week a získal dokonce ocenění 2013 INDEX: Awards.

Cílem inteligentní dálnice je, aby se vytvořili kvalitnější silnice, které budou lépe udržitelné a bezpečnější, a to za použití interaktivního osvětlení, chytrého využití energie z obnovitelných zdrojů a dopravního značení, které se mění na základě dopravní situace. Aby silnice vyzařovala světlo i v noci, musel být do ní přidán speciální prášek, který vytvořit nezničitelné osvětlení. Prášek se během dne nabíjí a v noci vyzařuje světlo až po dobu deseti hodin.

Glow-In-The-Dark-Highways-lead

Inteligentní dálnice v Nizozemsku, Zdroj: Inhabitat

Tamní reportéři, kteří se zúčastnili zkušební jízdy na úseku chytré dálnice, řekli: „Vypadá to, jako kdybychom projížděli pohádkou.“

Daan Roosegaarde, jehož nápad získal cenu „Best Future Concept“ v roce 2012 na Dutch Design Awards dodal:

„Jednoho dne, kdy jsem seděl v autě na dálnici v Nizozemsku, uvědomil jsem si, že do těchto cest vkládáme miliony eur, ale zůstávají bez povšimnutí a nikoho ani netrápí, jak vypadají či jak se chovají. Začal jsem si tedy představovat tuto dálnici jako Route 66 budoucnosti, kde technologie vylezou z počítačů a robotů a budeme se s nimi denně setkávat na cestách.“

Dutch-smart-highways-e1397496853609

Projekt získal ocenění. Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru