Inteligentní a ekologická budova vypadá jako ze sci-fi filmu

Kancelářský komplex The Edge (v překladu Hrana) představuje nejmoudřejší a nejekologičtější budovu na světě. V hodnocení BREEAM dosáhla 98,36 % a jedná se tak o nejlépe hodnocenou budovu na světě. Samotným mozkem je řídící centrum. Objekt ví, kdy přicházíte do práce, jakou pijete kávu a podobně. Zrána vás upozorní na důležité obchodní schůzky a seznámí vás s povinnostmi, jež vás v daný den čekají.

Mozkem impozantní budovy je řídící centrum. „Ve skutečnosti se jedná o inteligentní systém SmartStruxureTM, který vyvinula společnost Scheider Electric. Systém pracuje na softwaru SmartStruxureTM Building Operation. Ke svému fungování potřebuje 50 řídících modulů, které jsou kompatibilní se všemi zařízeními (snímače, ventily, pohony, měřič tepla a chladu). Tato zařízení se nachází ve stropech a technických místnostech. Poskytují všechny potřebné informace o tepelné energii využívané budovou,“ prozradil Ľuboš Uhlík, manažer v oblasti řízení budov z firmy Schneider Electric.

Na moderní budově pracoval holandský developer OVG Real Estate ve spolupráci s firmou Deloitte a londýnským architektonickým studiem PLP Architecture. Budova The Edge se nachází v obchodní čtvrti Zuidas v Amsterdamu. Na první pohled připomíná budovu z nějakého sci-fi filmu.

the edge exterior

The Edge v Amsterdamu

Architekti při realizaci budovy využívali veškerých vlastností inteligentních a pasivních budov. Investor oslovil největší kapacity, které se specializují na inteligentní a ekologické stavby. Severní část budovy je celá prosklená, čímž se do interiéru dostává dostatek přirozeného světla. Jižní strana je osazena solárními panely, které využívají sluneční energii a současně budovu stíní. Tím nedochází k přehřívání objektu.

Originální koncept pracovního systému

Zaměstnanci nemají k dispozici klasický fixní stůl, neboť pracují po prostoru budovy na základě svého denního programu. Prostřednictvím mobilní aplikace si pracovník najde optimální místo pro svou aktuální práci. Pro celkem 2 500 zaměstnanců je připraveno 1 000 pracovních stolů. Posláním tohoto systému je vytvářet nové vztahy a interakce mezi pracovníky. Současně je využití prostoru mnohem efektivnější.

Přes mobilní aplikaci si může zaměstnanec upravit teplotu ve své kanceláři, a to dokonce předtím, než se vydá do práce.

the edge entrance

Vstup do nejinteligentnější a nejekologičtější budovy světa

Minimální spotřeba energie

Budova The Edge se vyznačuje nulovou energetickou bilancí. Ročně spotřebuje asi 0,3 kWh na metr čtvereční, protože všechnu energii produkují solární panely a tepelná čerpadla. Mezi další úsporné prvky patří sběr dešťové vody, nabíjecí stanice elektromobilů, ventilace a další.

„Šlo o komplexní úkol a Schneider Electric dokázal, že disponuje nejen vizí a odbornými znalostmi, ba dokonce i produkty, systémy a řešeními, které poskytují našim zákazníkům přirozený uživatelský zážitek,“ dodal Erik Zwaan, obchodní manažer EcoBuilding.

the edge workspaces

Pracovní místa v budově

Zdroj / Foto: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru