Dnes vyšlo 15 článků

Intel přišel s prckem zvaným Computer Stick, ostatní už na něčem podobném pracují

Není to tak dávno, co počítač byl synonymem pro obrovskou hlučnou krabici, jejíž funkce byly pro tehdejší populaci nadmíru ohromující. Nyní už nemusí být takové zařízení ani viditelné a je chytřejší než uživatel samotný. Přec jen, existuje tolik vymožeností jako nové robotické technologie, drony, 3D tiskárny a další. Avšak tohle dnes stranou, my se chceme podívat na zoubek tzv. stick computeru.

Ne, opravdu nečekejte počítač ve tvaru tyče. Spíše něco jako flashku. Řeč je o novém minipočítači. Na to, jak je malý, umí vše. Stačí ho pomocí HDMI připojit k obrazovce a máte plnohodnotný přenosný počítač. Oficiální název od Intelu zní Computer Stick. A co svým uživatelům nabízí?

Co v sobě tenhle prcek má?

Kromě výhody, že se vejde všude, disponuje 64-bitovým procesorem, 2 GB RAM, 32 GB vnitřní paměti a na co nesmíme zapomenout – funguje na operačním systému Windows 8.1. Samozřejmostí je veškerá konektivita (tzn. Wifi, Bluetooth).

Intel představil nový minipočítač

Intel představil nový minipočítač

Ano, i ten tam je… 

Musíme také zdůraznit, že spolu s Windowsem 8.1 na něm naleznete i velice oblíbený McAfee. Ano, ten (rádoby) antivir, který většina lidí hned ze začátku maže.

Minipočítač za necelé dvě stovky (dolarů)

A nyní to nejdůležitější – cena. Tento počítačový prcek vyjde celkem levně, platíte zde asi jen za Windows, neboť stojí 150 dolarů. Na práci asi nebude, ale hodí se například k televizi. Odborníci v něm však nevidí moc budoucnost (po stránce televizního průmyslu). Spíše do vzdělávacích zařízení.

intel-compute-stick-dimension-large

Co všechno tenhle prcek od Intelu má?

Možná by stála za zmínku i nesporná výhoda HDMI portu. Ten totiž představuje možnost přenášení nekomprimovaných médií, díky čemuž je (dá se říci) zajištěna vysoká kvalita obrazu. Navíc jedná se o celkem malý port, díky čemuž ho můžou výrobci zařízení celkem pohodlně zakomponovat.

Proč o tom mluvím, vývojáři v Intelu si řekli, jaké by to bylo využívat televizi jako svůj počítač. A vypadá to, že jim to zabralo 15 let. První patent na nahrávání video a audio signálu z počítače dostali už v roce 2000.

Další minipočítače se rýsují

Možná je v současnosti minipočítač od Intelu tím nejlepším, ale zanedlouho nebude sám. Společnost Google totiž oznámila spolupráci s Asusem na vývoji nového minipočítače, který bude fungovat na Chrome OS. Projekt se zatím ukrývá pod pracovním názvem Chromebit.

Chromebit-main

Minipočítač v podání Googlu, taky cool!

Další, kdo už nyní pracuje na vývoji zmenšeného osobního počítače, je společnost Dell  se svým Wyse Cloud Connect. Jejich počítač by měl fungovat na též velmi oblíbeném Androidu. Mezi méně známé společnosti, které chtějí investovat na minipočítače patří i MeeGoPad, Mouse Computer a Vensmile.

Zdroj/foto: Redmondpie, PC world, Intelipwatchdog

Komentáře

Nahoru