Instantní fotoaparáty se vrací na scénu

Většina z vás je asi bude znát jako Polaroidy. Před několika lety by vás nenapadlo, že se s nimi v dnešní éře digitálních fotoaparátů a Instagramu setkáme. Opak se stal pravdou.

Nová generace umělců, fotografických nadšenců a dokonce i nevěst hledajících netradiční svatební nápady objevila radost vrčení fotoaparátů, které vyplivnou hotovou fotku. Právě to je na nich ceněné nejvíc. Mnoho lidí si uvědomuje, že fotky ve fyzické podobě jsou daleko lepší než uložené někde na disku. Lepší je vyfotit pět hezkých fotek a mít je vytištěné než padesát fotek k ničemu, které jen zabírají úložný prostor v počítači a stejně se na ně nikdy nikdo nepodívá.

Společnost Polaroid Corporation v roce 2008 oznámila, že ukončí výrobu své vlajkové lodi a zaměří se na digitální technologie. Rok poté přestala vyrábět své ikonické fotoaparáty. Přišla ale firma Fujifilm a řada dalších, kteří prázdné místo na trhu zaplnily.

Navíc když byla továrna Polaroid v Nizozemsku uzavřena, závod obnovila firma Impossible Project, která dala život více než 200 milionům fotoaparátů Polaroid. Ceny a vzhledy jsou různé, liší se model od modelu.

polaroid

Polaroid 1000 Land Camera

Lomografie v Čechách

Dalším zástupcem nově populárních fotoaparátů je firma Lomography. Ta nasbírala přes milion dolarů v crowdfundingové kampani a pak trochu inovovala nápad Instax od Fuji. Každý jejich foťáček je překrásný designový kousek, uživatelům umožňuje vybírat si filtry a čočky.

instax

Instax mini 8

Zajímavost: Lomografie má souvislost s Prahou, dnes je u nás dokonce Lomography Ambasáda. Rakouský student si u nás totiž v květnu 1991 zakoupil první lomíčko LC-A, které změnilo jeho život. Začal fotoaparáty vyrábět.

Cenové hledisko

Na rovinu si řekněme, že instatní fotoaparáty nejsou levnou záležitostí. Cena je úměrná kvalitě, protože foťáky pořizují skutečně slušné snímky. Technologie tisku fotografie je složitá a levné nejsou ani filmy. Polaroid film vás přijde asi na 500 korun. Berte to ale tak, že i kdybyste si nechali vytisknout fotky z digitálního přístroje, bude vás to něco stát. A rozhodně to nebudete mít hotové do tří minut od vyfocení.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru