Instagram odstranil fotku menstruující ženy

Menstruace je v naší společnosti stále ještě tabu. Ženy musí skrývat tampony, a kdyby jim náhodou vypadly na veřejnosti, byl by z toho pořádný trapas. Jedna odvážná slečna se ale rozhodla změnit způsob, jakým tohle každý měsíc se opakující období vnímáme.

Dvaadvacetiletá studentka Rupi Kaur vytvořila sérii fotografií s názvem „period.. Udělala to proto, aby tohle téma, o kterém se moc nemluví, všem trochu přiblížila a na Tumlbru s tím měla skutečně úspěch. Jenže když jednu fotku z cyklu nahrála na Instagram (@rupikaur_), dočkala se zcela opačné reakce. Instagram ji do 24 hodin odstranil.

period

Instagram má svá pravidla a určitý obsah fotografií prostě nedovoluje. Zakazuje obrázky, které jsou násilné, zobrazují úplnou nebo částečnou nahotu, někoho diskriminují, jsou protiprávní, nenávistný, nebo mají pornografický či sexuální obsah. Porušuje něco z toho fotka oblečené ženy v posteli s krvavou skvrnou?

Rupi pak zkusila nahrát fotku na Instagram podruhé, ale stalo se opět to samé. Tak to zkusila ještě na Facebooku, který mimochodem vlastní Instagram, a otevřeně se vyjádřila, že se jí odstranění vůbec nelíbí. Původně fotografii sdílela jako inspiraci, ale jakmile ji Instagram odstranil, pokračuje v jejím šíření v rámci protestu.

Na Facebook fotku nahrála 25. března a už má téměř 70 000 lajků a 16 000 sdílení. Bylo jasně vidět, že lidé s ní souhlasí, a tak najednou změnili názor i zástupci Instagramu. Poslali jí omluvný e-mail, ve kterém tvrdili, že odstranění její fotky byla jen chyba.

just_a_mistake

„Teď, když už se o tom mluví, je vhodná doba zeptat se sami sebe, proč je nám to nepříjemné? Proč je v pořádku, že jsou ženská těla zobrazována nahá, ponižována a jedná se s nimi jako s věcí, ale tohle je nepřípustné? Je to proto, že přijímáme tělo pouze tehdy, když má pozitivní dopad na naše touhy? A odmítáme tohle jen proto, že to nenakrmí naši sexuální touhu?“ ptá se Rupi.

tumblr_nlbm4njhYC1sn0z5fo2_500

tumblr_nlbm4njhYC1sn0z5fo4_500

Má pravdu. Společnost ženské tělo obdivuje tehdy, když je vylíčeno způsobem, který je považován za sexy nebo atraktivní. Ale jakmile jde o něco jako menstruaci, lidé mají tendenci reagovat s odporem.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru