Dnes vyšlo 15 článků

Inspiroval se Apple při tvorbě iOS 7 Microsoftem?

Inspiroval se Apple při tvorbě iOS 7 Microsoftem?

Po vývojářské konferenci WWDC v San Franciscu, na které byl konečně oficiálně představený nový iOS 7, se rozvířila diskuze. Jedné skupině se líbil, druhé zase ne. Někomu připadal okopírovaný. Okopírovaný od Microsoftu. Jak je to ovšem s inovacemi v dnešním světě? Kde se asi tak hledají nápady na nový design a dalo by se ještě vůbec přijít s něčím úplně novým? A má s tím vším společného Google?

Jednoduchý, nepřehledný a nezajímavý – kdyby to tak bylo, kopíroval by ho Apple?

Mnoho lidí vždy považovalo Windows Phone od Microsoftu za příliš jednoduchý, nepřehledný a nezajímavý. Nyní však nese podobné prvky i iOS 7. Že by Apple začal kopírovat Microsoft? No podívejme se na to trochu z druhé stránky. Pamatujete si na spekulace o tom, že nové logo Microsoftu bylo inspirováno designem Apple? Že Surface od Microsoftu byl inspirován Applem? Že i Windows 7 měl být údajně inspirovaný Applem? Není to náhoda… Možná už soupeřící firmy nemají jinou možnost, než kopírovat druhé. Možná už nemají nic převratně nového, s čím by mohly přijít. Nebo možná vidí, že má konkurence se svým designem úspěch, a tak se ho snaží napodobit s vizí, že je to krok správným směrem.

Pracovali v Apple týmu i zaměstnanci Microsoftu?

Ze slov Jonathana Iva, který vysvětloval, jak se „spojil tým s širokou škálou odborných znalostí od designérů po inženýry, aby bylo dosaženo nového vzhledu“, by teď skoro až mohlo vyplynout, že klíčovými členy tohoto týmu mohli být i bývalí/současní zaměstnanci Microsoftu. Některé prvky se opravdu zdají neskutečně podobné. Přesvědčte se sami.

1. Zamykací obrazovka

Díky minimalistickému zpracování a typografii vypadá zamčená obrazovka nesporně elegantně… Ale počkat, že bychom to již někde viděli?

apple_inspired_by_microsoft_2

2. Obrázková galerie

Až do iOS 6 používala aplikace Fotografie naprosto jiný způsob řazení snímků. Nicméně nejnovější iOS zpracovává galerii více organizovaným způsobem. Jak můžete vidět na obrázku níže, fotografie jsou seskupeny podobně, jako tomu je na zařízeních se systémem Windows Phone.

apple_inspired_by_microsoft_3

3. Přijímání hovoru

Nový styl přijímání hovoru vypadá docela lépe než ten, který je v aktuální verzi iOS. Nicméně zatímco Apple okopíroval ostré hrany tlačítek Windows Phone, zapomněl, že v jeho operačním systému jsou stále k dispozici kulaté rohy.

apple_inspired_by_microsoft_4

4. Přepínání mezi aplikacemi

Až doteď iPhone zobrazoval jen ikony naposledy použitých aplikací. V nejnovější verzi však iOS přidal multitaskingové rozhraní na bázi karet, které proslavil Windows Phone. Od něj se iOS 7 liší jen dolní lištou.

apple_inspired_by_microsoft_5

5. Kalkulačka

Aplikace kalkulaček si jsou také velmi podobné (ta z Windows Phone má však ve standardním rozhraní více funkcí), nicméně nutno podotknout, že v tomto případě skoro není moc možností, jak takovou kalkulačku uspořádat graficky jinak.

apple_inspired_by_microsoft_6

6. SMS zprávy

Co se týče SMS zpráv, dalo by se též polemizovat. Nevidíte tam například jistou podobu i s Androidem?

apple_inspired_by_microsoft_7

Zda se Apple nakonec inspirovat nechal nebo ne, je nejisté. Mnoho uživatelů Windows Phone spoustu podobností nemůže přehlédnout, Apple však svůj nový operační systém považuje za revoluční a označuje ho za „operační systém z nové perspektivy“.

Inspirace nebo dokonce spolupráce?

Apple má totiž s Microsoftem jeden společný cíl. Oba bojují proti Googlu a operačnímu systému Android. Microsoft reklamami Scroogled a Apple vyčleněním Google služeb – například Google vyhledávač v Siri zaměnil za Bing. Zda se tedy Apple Microsoftem opravdu inspiroval, je už jen na vás a vašem subjektivním názoru.

Zdroje: techtree.com, svet-it.sk

Komentáře

Nahoru