Iniciativa To sa nedá nabízí státním institucím, že jim zdarma opraví web

Kdo musel navštívit slovenské webové stránky Finančního ředitelství a katastrů, ocitl se velice rychle v labyrintu informací, ve kterém se také velice rychle ztratil. A nakonec nic nezjistil. Příkladem je několik absurdností, jako například, že jestliže na portálu v průběhu minuty kliknete na podsekci čtyřikrát, objeví se okénko: „Překročili jste počet povolených požadavků za minutu. K provedení požadavku musíte počkat 50 sekund.“Na vyhledávání je třeba zadat nečitelný ověřovací kód složený z čísel a písmen, na stránce jsou použity zkratky jako AJAX, které nejsou nikde vysvětleny a slovíčko „vyhledat“ najdete na jedné liště až pětkrát. Stránky daňařů jsou přehlednější, ale informačně přesycené, oplývají nevábnou grafikou, web nemá ani vlastní vyhledávání, využívá jen algoritmus od Googlu, který například nedovoluje seřadit výsledky v čase.

Takové stránky ohrožují duševně zdraví člověka, komentuje Jakub Ptačin z IT společnosti Sygic. Před Vánocemi proto spustil iniciativu s názvem To sa nedá, která si na sociální síti Facebook našla už tisícovku fanoušků. Cílem této iniciativy je odstranit nedostatky na těchto webech – a to tak, že úpravy budou provedeny zdarma – na náklady tohoto sdružení.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru