Infračervený port vstává z mrtvých

Infračervený port vstává z mrtvých

Nezajímavý infračervený port se nyní vrací na špičková zařízení. Proč?

Jak to bylo dříve?

Pamatujete si doby, kdy jste nemohli sehnat dobře vybavený smartphone bez infračerveného portu? Pokud vaše expozice smartphonů začíná na iPhonu z roku 2007, možná ne. Ale pokud jste dosud využívali mnoho jiných chytrých telefonů, můžete si připomenout, že většina ze Symbianů a Windows Mobile zařízení, které kdysi tvořily trh, byly vybaveny infračervenými vysílači a přijímači. Ty byly použity pro velmi základní – a pomalý – přenos souborů mezi zařízeními.

Zatímco infračervené vysílače nebyly v žádném případě absolutní nutností, vyvinula se technologie nová. Jako je například NFC. Od té doby se žádné infračervené vysílače a přijímače do mobilních telefonů neintegrovaly. Nebylo proč.

2013 – velký návrat

Ale letos technologie infračerveného záření učinila překvapivý návrat – aspoň pro špičkové telefony s OS Android. Vlajkové lodi od Samsungu a HTC zahrnují vysílače a aplikace, které vám umožní ovládat vaše zábavní centrum. Zatímco byl infračervený port dobrých pět let téměř pohřešován, zdá se, že teď nesmí v žádném z high-end zařízení s Androidem chybět. Je to trochu ironie.

Nejasný účel

Měl by sloužit především k ovládání televizí, audio věží, … Uživatel nepotřebuje žádný speciální přijímač, který by musel připojit k televizoru. Telefon dokáže s TV komunikovat prostě přímo. Jedinou potřebnou výbavou je aplikace v telefonu, tu však výrobce integruje přímo do základní výbavy operačního systému. Telefon ve formě dálkového ovládání je určitě výborný a leckterý ovladač, který je dodáván přímo s TV jistě plnohodnotně nahradí a vždy je fajn mít po ruce zálohu, když se originální dálkový ovladač někam záhadně ztratí.

Nicméně se vstáním z mrtvých to asi nebude tak horké. Jiné důležité využití infračerveného záření v mobilních telefonech se zatím nenabízí. Očekává se ale, že se tato technologie bude v nových smartphonech objevovat stále častěji.

Zdroj: theverge.com

Obrázek: ics.muni.cz

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru