Infografika: Olympiáda v Soči je nejdražší v historii

Infografika: Olympiáda v Soči je nejdražší v historii

Už zítra začne ta velká událost, o které se tak dlouho mluví. Ano, přichází další zimní olympijské hry, které se tentokrát budou konat v ruském Soči. Zřejmě se máme na co těšit, protože tato olympiáda vše bere opravdu s grácií. Jedná se totiž o vůbec nejdražší olympiádu v historii.

Všem je už dlouho jasné, že ruská olympiáda bude něčím výjimečným. Tu pověst si získala již díky dříve spekulovaným vysokým nákladům, přání Vladimíra Putina, aby byly hry tak extravagantní, jak jen je to možné, a spoustě dalším skutečnostem. Také jste například slyšeli, že si pro jistotu ve speciálních budovách dělali zásoby sněhu, kdyby byla mírná zima?

Překročit náklady o takové množství peněz umí jen v Rusku

Pamatujete si letní olympijské hry, které se v roce 2008 konaly v Pekingu? Ty byly také pořádně velkolepé. Náklady byly ale pouhých 35 miliard euro. U Soči je to zhruba ještě o pět miliard více.

Za co tolik utratili? Velkou část peněz spolklo vybudování infrastruktury. Jen 48 km silnic a železnic stálo 8 miliard dolarů. Co potom všechny ty letiště a dálnice… A to ještě nepadlo ani slovo o sportovním zázemí.

Když Rusko v roce 2007 vyhrálo boj o to, kde se budou konat olympijské hry v letošním roce, předpokládalo náklady 12 milionů dolarů. Ve skutečnosti je to však 51 milionů dolarů. Překročení nákladů olympiády je prakticky normální. Ale ne v takovém měřítku, jak se to povedlo Rusku.

Podívejte se sami, s jakým minimem peněz (ve srovnání s Ruskem) se dají olympijské hry uspořádat.

sochi-olympic-games

Zdroje: NRC, Think progress, Mirror, obrázek: Flickr

Komentáře

Nahoru