Dnes vyšlo 15 článků

Inflace v EU stoupá, Česko na špici s 7,6 % nárůstem cen

Inflace v EU stoupá, Česko na špici s 7,6 % nárůstem cen

Míra inflace v zemích Evropské unie se v prosinci zrychlila na 3,4 %, což představuje nárůst oproti listopadu, kdy činila 3,1 %. Česká republika zaznamenala nejvyšší inflaci v rámci celé Unie, kde ceny meziročně stouply o výrazných 7,6 %. Tento údaj je sice zpomalením oproti listopadu, kdy nárůst dosahoval osmi procent, ale přesto se jedná o výrazné zvýšení cen.

V Dánsku byla naopak nejnižší míra inflace, která dosáhla pouze 0,4 %. Celkově v eurozóně inflace v prosinci zrychlila na 2,9 % z listopadových 2,4 %, jak potvrdil statistický úřad Eurostat. Tato inflační dynamika vede k diskusi o ekonomických tlacích a možných opatřeních k jejímu zvládnutí.

V porovnání s předchozím rokem, kdy byla míra inflace v Česku na výjimečně vysokých 16,8 %, došlo k výraznému poklesu. Analytici však zdůrazňují, že tento pokles je ovlivněn administrativním vylepšením inflace, které bylo započteno na konci roku 2021. Toto vylepšení se nyní v důsledku nízkého srovnávacího základu vrátilo, což může vést k zkreslení celkového pohledu na inflační trendy v zemi.

Zajímavým fenoménem je fakt, že v České republice v prosinci došlo ke snížení cen potravin, včetně takto medializovaného poklesu cen cukru. Na druhou stranu však stále pokračuje relativně rychlé zdražování oblečení, které patří mezi nejvýrazněji rostoucí položky v rámci EU.

Současně s inflačními zprávami se v České republice 17 mediálních společností spojilo a založilo Správce licenčních práv vydavatelů (SLPV). Tato kolektivní organizace má za cíl zastupovat zájmy mediálních vydavatelů, zejména vůči velkým online platformám. SLPV se zaměří na ochranu práv vydavatelů vůči uživatelům jejich obsahu, a to zejména v otázce získávání odměn od technologických platforem, vyhledávačů, sociálních sítí a služeb monitoringu tisku.

Novela autorského zákona, která na základě unijní směrnice vstoupila v platnost v prosinci 2022, umožňuje vydavatelům svěřit výkon některých svých licenčních práv kolektivnímu správci. SLPV nyní vybírá výkonného ředitele a připravuje podklady pro získání oprávnění od ministerstva kultury k vykonávání funkce kolektivního správce pro zastupovaná média.

Zakladatelé této nové kolektivní správy práv vydavatelů zvolili do její správní rady sedmičlenný tým, na jehož čele stojí bývalý generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Společnost se tak snaží sjednotit mediální odvětví a zajistit, aby vydavatelé byli spravedlivě odměňováni za využívání jejich obsahu online platformami.

„Všichni jsme přesvědčeni, že již dávno nastal čas, aby nejen platformy jasně ukázaly, že námi vytvářený obsah má pro ně cenu, a že je správné, aby za jeho využití platily, stejně jako to činí ostatní uživatelé – od řadových předplatitelů, po monitorovací agentury nebo firmy a státní sektor,“ uvedl předseda správní rady SLPV Jiří Majstr.

Členové správní rady zahrnují také významné osobnosti jako Michal Hanák, předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj, Libor Matoušek, předseda Asociace online vydavatelů, a další.

Tato iniciativa má podporu profesionálních asociací, které sdružují tvůrce online obsahu v České republice. Kromě toho byla vytvořena kontrolní komise, aby zajistila transparentnost a spravedlivé rozdělení licenčních poplatků od uživatelů práv mezi zastupované mediální společnosti.

V příštích týdnech bude SLPV vybírat výkonného ředitele a připravovat se na svou roli kolektivního správce práv vydavatelů, čímž bude otevřena nová kapitola v ochraně práv médií v digitálním prostoru.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru