Tisková zpráva: Infiltrujeme republiku bezobalovým nakupováním

Infiltrujeme republiku bezobalovým nakupováním

Nenasytné popelnice na komunální i tříděný odpad v okolí Vinohrad si možná v následujících týdnech začnou připadat trochu na ocet. Bezobalu totiž na půli cesty mezi stanicemi metra Flora a Jiřího z Poděbrad otevřelo 9. 4. 2019 svoji třetí prodejnu, ve které nakoupíte kvalitní potraviny a stáčenou i kusovou drogerii do vlastních obalů, a tak nebude čím popelnice krmit. Správné podhoubí si tzv. zero wěsti (věrozvěsti životního stylu zero waste) připravují zodpovědně už řadu let. Bezobalu totiž nejsou pouze tři prodejny na zeleném metru v Praze, Bezobalu je vlajková loď systematických snah o to, nacházet a nabízet širší veřejnosti způsoby, jak se vyhnout vzniku zbytečného odpadu.

Nakupovat do vlastních nádob a zamítnout tak jednorázové obaly je nyní možné i v Praze 2, 3 a 10, jejichž občany je nyní nový obchod Bezobalu schopen obsloužit. Samoobslužná prodejna v Radhošťské ulici je vybavena podobným sortimentem jako prodejna na Hradčanské. Bezobalu ale nemá v hledáčku pouze prázdné popelnice a klidné skládky se vším, co to přináší. Bez veškerých předsudků – ověřeno v praxi – zodpovědnost v oblasti odpadu a obalů s sebou nese přirozeně i snahu být zodpovědný v mnoha dalších úrovních. A to je důvod, proč naprostá většina surovin v násypnících a regálech potravin bez obalu nemůže být jiná, než v bio kvalitě, a do vlastních nádob si tu zákazníci stáčejí šetrnou ekodrogerii.

Třetí prodejna jako další krok na cestě k rozvoji

Vznik třetí prodejny je odpovědí na stále se rozšiřující počet lidí, kteří upřednostňují kvalitu, zajímá je udržitelnost a baví je hledat alternativní cesty. Z pohledu organizace se ve své podstatě nejedná o růst, ale o rozvoj. Nejde pouze o obchod, ale zejména o další krok na cestě vytyčené už v počátcích. Na tom se shodují spoluzakladatel Bezobalu Ondřej Tesař a současná ředitelka Veronika Nováčková: “Startovali jsme před sedmi lety s odhodláním rozšířit zero waste smýšlení a umožnit bezobalové nakupování. Byla to doba, kdy tu neexistoval jediný bezobalový obchod a legislativně si to snad ani nikdo neuměl představit. Pět let uběhlo od otevření testovací prodejny, která byla ve své době spíše komunitním místem plným inspirace a družnosti. Péče mnoha nadšenců a často i dobrovolná práce umožnila Bezobalu rozvíjet se dál. Čekalo nás mnoho vyjednávání s dodavateli i práce v legislativní oblasti. Vše nakonec vedlo k tomu, že jsme našli způsob, jak provozovat samoobslužnou bezobalovou prodejnu, kterou jsme otevřeli na Hradčanské.”Teď je Bezobalu ve fázi, kdy se snaží možnost bezobalového nákupu učinit dostupnou na dalších místech v Praze a prodejna na Flořáku, která vznikla mezi Florou a Jiřákem, je toho svědectvím.

Dvě cesty, jedna společná vize

Do velké zero waste mise – infiltrovat republiku bezobalovým nakupováním – spadají oba proudy, kterými se Bezobalu ubírá. Spojuje je stejný cíl – méně odpadu a více kvality pro ty, kterým to dává smysl.

Jeden z těchto proudů jde cestou šíření konceptu zero waste (tedy nulového odpadu) prostřednictvím přednášek pro veřejnost, školy i pro firmy, praktických workshopů, bezobalových pikniků nebo třeba školení zájemců o otevření bezobalových obchodů po celé České republice. Ten druhý je o nalézání konkrétních řešení jak prodávat a nakupovat bez obalu. Má za sebou etapu legislativního řešení, praktického pilování samoobslužného prodeje a teď je jeho úkolem šířit se a být příkladem. “V Praze si šíření možnosti nakupovat kvalitně a bez obalů bereme na starost. Vzhledem k poloze našich tří současných prodejen to zatím vypadá, že svoji zero wěstskou misi naplňujeme díky postupnému obsazování jednotlivých stanic metra A. Do budoucna bychom ale určitě rádi uspokojili poptávku i v dalších částech hlavního města.”, plánují s nadsázkou členové týmu Bezobalu.

Pro ty, kteří se o udržitelnost a kvalitu zajímají a snaží se zorientovat ve stále se rozšiřující nabídce bezobalových obchodů dodávají: “Za kvalitu všech bezobalových obchodů, které po celé české republice vznikají ručit nemůžeme, za naši práci ale ručíme stoprocentně. V našich prodejnách neslevujeme v oblasti bezobalového dodávání, stejně tak jako v oblasti kvality potravin a aspektech lokálnosti. K tomuto přístupu se snažíme aktivně vybízet i při našich školeních pro další zájemce o otevření bezobalových obchodů.” 

Zdroj,foto: bezobalu.org

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru