Indie, Čína, Turecko: obchodování s kryptoměnou bude nelegální

Indie, Čína, Turecko: obchodování s kryptoměnou bude nelegální

Exponenciální růst hodnoty a významu kryptoměn se stal trnem v oko bankám. Trh klryptoměn v podstatě nepodléhá státním regulím a tok kapitálu není pod kontrolou. Obchod s kryptoměnami učinil z průměrných lidí miliardáře. Nicméně na kryptoměnami se stahují administrazivní mračna s podporou státních regulací. Například v Indii se stane trh s kryptoměnami nelegálním, stejně tak jako v Číně. Dvě nejlidnatější země se rozhodli k takto radikálnímu kroku a následuje je další země – Turecko. 

Novinka, která zásadně mění trh s kryptoměnami se objevila v Indii – nejlidnatější zemi na světě. Indická vláda se chystá prosadit zákon zakazující obchodování s kryptoměnou. Pokud bude někdo s kryptoměnami obchodovat nebo je jen vlastnit, bude pokutován. Jedná se o neoficiální zprávu jednoho z vysoce postavených úředníků indické vlády. Oficiální vyjádření vlády se zatím nekonalo. Pokud by se předpověď stala skutečností, jednalo by se o první velkou zemi, kde bude obchod s kryptoměnami protizákonný. Indická vláda začátkem tohoto roku prosazuje program, který vyzval k zákazu soukromých nereálných měn.

Indie jde pravděpodobně po vzoru Číny, kde je obchod s kryptoměnou též nelegální. Pokuty či jiného trestu se však v Číně nedočkáte. Absolutním tabu jsou kryptoměny v Nigérii, kde mají problém se svou vlastní měnou a ve virtuálních měnách vidí hrozbu. Tato vidina budoucnosti by předpokládala, že se virtuální měny budou chtít současní majitelé zbavit co nejdříve., ale dochází k pravému opaku. Obchod na burze s kryptoměnami se téměř zdvojnásobil. Hodnota bitcoinu se ale nyní propadla o 5 %.

Podle dosavadních zpráv dá stát šanci se kryptoměn zbavit. Majitelé kryptoměn budou mít půl roku, tedy 6 měsíců na to, aby se virtuálního majetku zbavili. Pokuta nemine ty, kteří tak neučiní. V současnosti se vznáší hrozba nad volným trhem s kryptoměnami. Indie se snaží zavést jednu oficiální kryptoměnu, která bude legální a bude ji moci státně regulovat.

Kryptoměny jsou obdobným problémem v Turecku. Trh s kryptoměnou se tak rozmohl, že se dokáže obejít bez oficiálních státních měn. Pro centrální tureckou banku představují přílišné riziko. Důvodem je samotná povaha kryptoměn – jsou decentralizované. V Turecku dojde k omezení a to už od 1.5. Vstoupí v platnost zákon, který zakazuje používání kryptoměn a nakupování kryptomajetku. Nedůvěru ke kryptoměnám vyjádřila také Evropská centrální banka. Kvůli těmto státním regulacím hodnota kryptoměny opět klesla o 2,6%.

 

Zdroj,foto: reuters.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru