Indická IT firma byla obviněna z diskriminace „blbých Američanů“

Indická IT firma byla obviněna z diskriminace „blbých Američanů“

Indická společnost Infosys, obchodující se softwarem a přidruženými službami, v současné době čelí žalobě z diskriminace. Jedná se ovšem o diskriminaci dost neobvyklou: takovou, kdy je znevýhodněna majorita místo menšiny.

Infosys, která vlastní své kanceláře po celém světě, zaměstnává jen v USA 15 000 lidí. Pokud byste čekali, že v jejích amerických pobočkách najdete Američany, těžce byste se spletli. Firma totiž dost okatě upřednostňovala zaměstnance, pocházející z jihoasijské oblasti – Indy, Nepálce nebo Bangladéšany. Amerického zaměstnance, který si na poměry ve firmě často stěžoval, dokonce firma opakovaně nazvala „blbým Američanem“.

Indická společnost byla obviněna z diskriminace lidí, kteří nepocházejí z jihoasijské oblasti tím, že zneužívala proces udělení víz, aby do země přivedla levné pracovníky z jihoasijských zemí, místo aby zaměstnávala kvalifikovanou domácí pracovní sílu. Situace ve firmě brzy vypadala tak, že 90% jejích zaměstnanců mělo původ v zemích jižní Asie.

“Už ti nejsme dost dobří, blbej Američane?”

Krásnou ukázku toho, jak ve firmě probíhalo přijímací řízení, popisuje Brenda Kohlerová, která stojí za podáním žaloby na firmu. IT profesionálka Kohlerová odpověděla na nabídku pracovní pozice a přišla na pohovor. Zde jí bylo nevybíravě oznámeno, že na místo není vhodnou kandidátkou, protože nerozumí technologii Active Directory od Microsoftu, a místo ní byla přijata osoba z Bangladéše.

Tu to zkušenost potvrzuje i Jay Palmer, muž, který proslul vyzrazením firemních praktik. Zaměstnanec Infosys Palmer jednoho dne upozornil na to, že jiný zaměstnanec firmy na bílou tabuli napsal hesla jako „Američané stojí dolary“ a „Žádní Američané/Křesťani“. Místo, aby se vedení firmy začalo jeho oznámením zabývat, dostal muž telefonát, v němž mu kdosi řekl: „ Proč to děláš, blbý Američane, byli jsme ti dobří“. Tyto telefonáty se opakovaly a přidaly se výhrůžné vzkazy, které muži slibovaly smrt nebo utrpení pro něj i jeho rodinu, pokud se někde o praktikách firmy zmíní a pokud ji nějak poškodí.

Společnost se prohlašuje za rovnostářskou a obvinění popírá

Společnost Infosys se tenkrát výhrůžnými e-maily, dopisy a telefonáty odmítla zabývat, tak ji Palmer zažaloval. Soud v Alabamě ovšem jeho žalobu smetl ze stolu, neboť pro takové případy nemá vytvořeny patřičné zákony a Palmer neměl šanci získat od firmy jakékoliv odškodné.

Brenda Koehlerová pro svou žalobu shromáždila případy tisíce Američanů, kteří byli odmítnuti při žádosti o zaměstnání v Infosys či amerických zaměstnanců firmy, kteří dostávali jasně najevo, že jsou kvůli své národnosti ve společnosti nežádaní.

Infosys zatím na žalobu nereagovala, médiím ovšem zaslala zprávu, že veškerá nařčení razantně odmítá. Zástupci firmy hodlají komunikovat až se soudem a nikoliv médii, která – podle společnosti – vše překroutí a smíchá s drby, pomluvami a názory.

Zdroj: https://goo.gl/d5Z3Na

Komentáře

Nahoru