Tisková zpráva: In-počasí představilo nový systém na tvorbu předpovědí. Má ambice být nejpřesnější

In-počasí představilo nový systém na tvorbu předpovědí. Má ambice být nejpřesnější

V posledním roce jsme na portálu In-počasí pracovali na novém systému tvorby předpovědí počasí. Díky projektu Ventusky máme k dispozici v našich databázích obrovské množství meteorologických dat z celé řady numerických modelů. Díky tomu můžeme data různě kombinovat, vyhodnocovat či porovnávat mezi sebou a sestavit tak velmi přesnou předpověď počasí. Zatímco běžné aplikace používají data většinou jen z jednoho modelu, na In-počasí nyní používáme data až ze 3 různých modelů. Jedná se o německý model ICON s vysokým rozlišením, poměrně známý britský model ECMWF a americký model GFS. 

Z obrovského množství meteorologických dat vždy můžeme vybrat ty nejvhodnější a nejpřesnější pro danou lokalitu. Z analýzy skutečného vývoje počasí a předpovídaného počasí v posledních několika letech lze navíc dobře usuzovat, jak model v dané oblasti nadhodnocuje nebo podhodnocuje například teploty a podle toho je upravovat. V nových předpovědích se tak plně projevuje například vliv tepelného ostrova Prahy. Většina předpovědí má tendenci například během slunečného dne teplotu pro Prahu podhodnotit. Numerický model totiž o výstavbě v dané oblasti neví. V novém systému na In-počasí to ovšem při tvorbě předpovědi díky dříve naměřeným datům vezmeme v úvahu a teploty z modelové předpovědi upravíme tak, aby byly blíže realitě. Při tomto procesu se využívají neuronové sítě. Takový systém tvorby předpovědí je unikátní a mohli jsme k němu přistoupit jen díky dostupnosti dat z projektu Ventusky.

Díky vyšší přesnosti je nyní možné mezi lokality zahrnout i více než 300 vysokohorských lokalit v České republice.  Na In-počasí tak naleznete pravidelně aktualizovanou předpověď například pro Sněžku, Praděd nebo Lysou horu. Podmínky na horách se velmi rychle mění. Z toho důvodu jsou předpovědi pro vybrané lokality aktualizovány i každou hodinu.

S novým systémem předpovědí bychom se rádi do konce roku stali nejvýznamnějším poskytovatelem předpovědí počasí na českém internetu. Již nyní si naše předpovědi každý den pravidelně prohlíží 100 000 lidí. Podobné množství lidí sleduje předpovědi například na stránkách ČHMÚ nebo YR. Do konce roku bychom tento počet rádi zdvojnásobili.

Zdroj, text/foto: in-pocasi.cz

Štítky: , ,

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru