IBM vyvíjí počítačový systém, který přemýšlí jako člověk

Vědci z IBM vyvíjí nový softwarový ekosystém, který by měl být schopný podporovat počítačové systémy, které budou schopny přirozeněji komunikovat s lidmi.

Kognitivní počítačové systémy by se díky umělé inteligenci a algoritmům strojového učení mohly učit nové věci. Vědci z IBM říkají, že tento druh technologie umožní vytvoření „aplikací, které napodobují schopnosti mozku pro vnímání, akce a poznání“. To znamená, že počítače by se zabývaly údaji a více by „myslely“ takovým způsobem jako my lidé.

Dnešní technologie počítačů je už moc stará

Pokud vám to všechno zní strašně složitě, je to proto, že to složité skutečně je. IBM vysvětluje, že programovatelné počítačové systémy, které využíváme dnes, byly přece jen navrženy už před několika desítkami let. Ve světě, ve kterém žijeme dnes, kdy se stále v masivním měřítku zvětšují objemy dat, už je tato technologie poněkud stárnoucí.

IBM Watson

IBM Watson

A to je ten hlavní důvod, proč by měl být lepší systém počítačových systémů, které budou myslet. Nejznámějším kognitivním počítačem je IBM Watson. Ten v roce 2011 skvěle soutěžil v herní show Jeopardy! (soutěžící odpovídají na otázky), kde porážel dva lidské šampiony – Brada Ruttera a Kena Jenningse.

„Architektura a programy jsou úzce propojeny a nová architektura vyžaduje nové paradigma programování,“ uvedl v tiskové zprávě Dharmendra S.Modha, který má hlavní slovo v IBM Research.

Veškerý vývoj představuje IBM na Mezinárodní konferenci o neuronových sítích, která se koná tento týden v Dallasu.

A k čemu by to všechno mohlo být dobré? IBM říká, že v dlouhodobém horizontu doufají, že postaví „čipový systém s deseti miliardami neuronů a sto biliony synapsí“, který by spotřebovával malé množství energie a zabíral malé místo. To by také například znamenalo, že by mohli vyvinout speciální brýle na pomoc zrakově postiženým. Lidské oči se totiž podle IBM podívají na terabyte dat za den.

Zdroj: mashable.com

Komentáře

Nahoru