Dnes vyšlo 15 článků

Hyperloop z Brna do Prahy? Už se o tom jedná

V roce 2013 Elon Musk představil futuristický způsob přepravy, který by mohl cestu z Brna do Prahy zkrátit z několika hodin na několik minut. Z tohoto důvodu začali brněnští politici jednat s jednou ze společností, která se snaží o realizaci konceptu.

Vedení moravské metropole zahájilo jednání s firmou zvanou Hyperloop Transportation Technologies (HTT), přičemž uvažuje, že v budoucnosti by mohl inovativní dopravní systém známý jako hyperloop spojovat Brno s Prahou.

Výhody tohoto řešení jsou zřejmé. Z Brna do Prahy trvá cesta vlakem 2,5 hodiny, kdežto projekt hyperloop, který se pohybuje rychlostí kolem tisíc kilometrů za hodinu, by tento cestovní čas měl zkrátit na minuty. Nicméně, hyperloop je zatím ve fázi vývoje, a tak není zřejmé, kdy by se tato vize mohla proměnit v realitu.

 „Desítky let stará technologie vysokorychlostní železniční trati má propojit Brno s Prahou podle aktuálních plánů v roce 2040. stojí za to zkusit, jestli by to nešlo tímto způsobem i dříve,“ vysvětluje Jaroslav Kacer (TOP 09), brněnský náměstek pro oblast chytrých měst.

Ačkoliv město už jednalo se společností HTT, nedošlo ještě k podpisu smlouvy, ani memoranda. Jaroslav Kacer si uvědomuje, že futuristický nápad je teprve v počáteční fázi vývoje, a proto by podle jeho slov nebylo špatné, kdyby se Brno na vývoji podílelo.

„Vědecko-průmyslová komunita okolo hyperloopu je už nyní poměrně velká. A bylo by určitě dobře dostat část vývoje do Brna a využít zdejší univerzitní i podnikové kapacity,“ dodává Jaroslav Kacer.

Brno se stalo prvním českým městem, které začalo jednat o takovém projektu.

Zdroj: iDnes

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru