Hledáte program na vytváření panoramat? Máme pro vás tip na ten nejlepší!

Hledáte program na vytváření panoramat? Máme pro vás tip na ten nejlepší!

Existuje řada placených i zdarma dostupných programů na vytváření panoramatických fotografií, výrobci fotoaparátů dokonce často podobné programy poskytují. Při správném postupu není tvorba panoramat složitá, Hugin je jeden z nejlepších programů na panoramata vůbec a navíc je zadarmo.

Základem jsou správné fotografie

Můžete použít sebechytřejší program, ale špatně nafocené panorama už obvykle nespojíte. Většinou není nutné fotografovat panoramata ze stativu, ale nesmíte příliš změnit polohu fotoaparátu. Nastavením pevné expozice a zaostření si také ušetříte řadu problémů u spojování. Většina programů si dokáže poradit s mírnými odchylkami v expozici jednotlivých fotografií, ale výrazně odlišné a rozmazané fotografie spojit nelze. Fotografie by se také měly minimálně o 20 % překrývat, pokud nemáte praxi, klidně nechte překrytí ještě výrazně větší.

Co Hugin dokáže?

Freeware program Hugin dokáže lepit panoramatické fotografie v několika druzích projekcí a dokáže také spojovat 360° panoramata. Mezi pokročilejší funkce patří například také velmi sofistikovaná korekce zkreslení či práce s HDR formáty. Hugin se obvykle používá pro spojování panoramat, zároveň ale dokáže zarovnávat i fotografie na sebe a vytvářet HDR fotografie. Výstup z Huginu je navíc velmi přirozený, na rozdíl od poměrně přehnaných HDR z populárního Photomatixu.

Rozhraní programu Hugin

Rozhraní programu Hugin

Jak snadno slepit panorama?

Hugin je naštěstí uživatelsky poměrně přátelský, takže se ve většině případů nemusíte s detaily namáhat a vše necháte na automatickém nastavení. Po spuštění programu pouze kliknete na „Nahrát obrázky“ a v případě potřeby zadáte ohnisko a „násobitel ohniskové vzdálenosti“ (také známý jako crop-factor), ale většinou je Hugin sám načte přímo z fotografií. Poté kliknete na tlačítko „Zarovnat“ a chvíli počkáte, než Hugin obrázky správně srovná a zobrazí náhled.

Pokud se zarovnání nezdaří, můžete vše ještě zkusit opravit ručně, ale to již vyžaduje určité zkušenosti. Když jste se zarovnáním spokojeni, stačí kliknout na třetí tlačítko „Vytvořit panorama“ a počkat, až program panorama vytvoří a uloží na určeném místě.

Náhled panoramatu

Náhled panoramatu

Nastavení programu

Huginu nemusíte obvykle v nastavení nic měnit, zajímavá je pouze poslední záložka „Slepovač“. Zde se pro běžné použití vyplatí nastavit výstup na „Běžné“ a zatrhnout „Prolnuté panorama“ a formát výstupního souboru na JPEG při kvalitě 100. Typ projekce ani typ objektivu pro běžná panoramata nemusíte měnit, ale pokud fotíte 360° panoramata anebo používáte ultraširoké objektivy, bude správné nastavení vyžadovat několik pokusů.

Přejeme hodně štěstí!

Komentáře

Nahoru