Dnes vyšlo 15 článků

Hudební aplikace má pomáhat teenagerům v depresi

Slova “teenager” a “v depresi” jsou tak často používána společně, že by se mohly stát ustáleným spojením. Ovšem nová aplikace tomu chce zabránit. Vědci si myslí, že je to možné. Se špatnou náladou a depresemi prý můžete bojovat hudbou!

Australští vědci si uvědomili, že teenageři milují hudbu, a tak se rozhodli, že proti depresi budou bojovat právě s její pomocí. Nakonec z celého toho snažení vznikla aplikace Music eScape, která přistupuje k vaší knihovně v iTunes a vytvoří vám tam vlastní playlist.

„Řekněme, že se cítíte v depresi. Takže začnete v depresivním kvadrantu a potom nakreslíte čáru ke šťastnějšímu,“ uvedla Leanne Hides z Queenslandské University of Technology.

Aplikace je totiž schopná analyzovat náladu jednotlivých písniček, rozdělit je a vytvořit z nich tzv. cestu. Když jste totiž například naštvaní a pustili byste si klidnou hudbu, je to prý špatně. Daleko lepší je, když pomalu přejdete od naštvaných písniček k těm klidným. Stejně tak když jste smutní, nemůžete hned přejít k optimistické hudbě. Postupné změny jsou pro naši náladu lepší.

mood-mapping

Milovníci death metalu mají smůlu

A není to jen o depresi. Vědci doufají, že aplikace by nám mohla pomoct i s jinými negativními pocity, jako je třeba úzkost. Celé to má jen jeden háček. Aplikace je v současné době schopná přistupovat pouze k hudbě, kterou máte v telefonu… Což znamená, že pokud budete poslouchat výhradně death metal, může být vcelku neúčinná. Ale pracuje se na tom, že by si aplikace tahala hudbu i odjinud.

Mimochodem tým vyvíjející aplikaci hledá mladé lidi ve věku 16-25 let, kteří by se chtěli na vývoji podílet. Takže pokud trochu zvládáte angličtinu a chcete si aplikaci vyzkoušet, zkuste je kontaktovat na musicesape@qut.edu.au.

Zdroj: smh.com.au

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru