Hrozí při vašem pobytu v nemocnici, že při výpadku dodávky elektrické energie budete po tmě ?

Zavzpomínejte, kolikrát z ničeho nic vypla elektrika (mě zrovna postihla tato událost a byla to pro mě inspirace na tento článek), že Vám zhasl celý byt a nemohli jste nic dělat. Když vypne elektrika na celý den jen u Vás doma, tak maximální škoda, je že vám rozteče se lednička a mrazák.

Pokud jste živnostník nebo živnostnice neboli osoba samostatně výdělečně činná, právní zkratka je OSVČ, tak je to složitější, protože nemůžete dělat třeba na PC nebo nemůžete na internet, když vám nejde „šťáva“ do ADSL modemu, routeru, …

Ale představte si, že vypadne přívod elektrické energie třeba do nemocnice a vy by jste měli zrovna ležet „otevřený“ na operačním sále. Nebojte doktoři vás nebudou operovat z světla čelovek jako ve vojenském polním lazaretu.

Napájení ze dvou rozvoden

Nemocnice mají přívody ze dvou různých rozveden, které nejsou na sebe kaskádovitě zapojeny. Když to zjednoduším je to jako, že do Prahy dojedete ze dvou směrů, jak po dálnici od Kladna, tak po dálnici od Brna.

V hlavní rozvodně v nemocnici je relé, které v případě výpadku dodávky elektrického proudu z jednoho směru, tak automaticky přepne na přívod elektriky z druhé rozvodny.

Záložní dieselagregáty

Pokud by nastala nějaká větší např. meteorologická kalamita a např. by vyhořeli obě na sobě nezávislé elektrické rozvodny, mají nemocnice ještě dieselagregáty, což je takové velké dynamo z jízdního kola s parametry alternátoru v elektrárně jen v menším provedení.

Záložní dieselagregát naběhne hned jakmile není elektrika v běžných kabelových přívodech do rozvodny  nemocnice.

Vás technicky znalejší a zvídavější určitě napadlo, co ten diesel pohání. Je to motorová nafta, která se musí bohužel dolývat. Nemocnice by měli mít krizové plány a v nich by mělo být stanoveno, jakou zásobu nafty musí agregát mít, aby vyráběl elektrický proud než se dodávka elektrické energie obnoví normálně z elektrárny.

V případě potřeby další naftu dovezou hasiči nebo vojáci, popř. jiná složka integrovaného záchranného systému České republiky.

Záložní akumulátory

Určitě máte zkušenost, že větší spalovací motory nenaběhnou hned, na plný výkon ale chvíli se roztáčí, což je případ i větších dieselagregátů.

Než dieselagregáty naběhnou je nemocnice napájena z akumulátorovny. Což je místnost, kde jsou vzájemně propojené baterie, které znáte z vašich pojízdných miláčků – osobních automobilů, jen v dokonalejším provedení.

Možná Vás napadlo, že v baterii je pouze stejnosměrné elektrické napětí, ale v zásuvce je napětí střídavé. Existují už elektrické zařízení, které umí ze stejnosměrného napětí udělat napětí střídavé, označují se např. jako DC/AC měniče a dají se běžně koupit v potřebách pro automobilisty. Má to jeden kablík, který strčíte do cigaretového zapalovače v autě a na pixle od měniče je obyčejná zásuvka co máte doma na zdi.

Podobné zařízení co ze stejnosměrného elektrického napětí udělá střídavé je i v nemocnicích, jen ve větším provedení.

Navíc, dnešní moderní zdravotnické přístroje mají v sobě akumulátor, který vydrží několik minut až desítek minut než v nemocnici naběhnou na plný výkon diselagregáty.

Více zásuvkových okruhů

Takže se nemusíte bát, že by Vás výpadek elektriky při vaší hospitalizaci nějak ohrozil na zdraví a životě. Sice nebudou asi svítit všechny zářivky na chodbě či v pokojích, nepůjdou televize a ledničky, ale třeba respirátor půjde.

Vtip je v tom, že nemocnicích je každá zásuvka na pokoji na jiný okruh, když se to vezme hodně jednoduše, je to proto, že elektrické zásuvky na pokojích nejsou na nabíječky telefonů a notebooku, ale zejména pro napájení zdravotnických přístrojů a určitě jste si všimli že jsou barevně odlišeny. Opět to má svůj účel a označuje to, okruh a jeho důležitost a jaké přístroje se tam mají zapojovat. Určitě vám někdy sestra řekla, že to této zásuvky nic nezapínejte, že by z toho mohla mít nepříjemnost, kdyby jste tam zapojili nějakou „zkratovanější“ nabíječku na tablet, protože by mohl vypnout nějaký zdravotnický přístroj, třeba v jiném pokoji

Pokud vím, tak podle norem pro elektroinstalace ve zdravotnických zařízení neplatí, že na 1 zásuvkový okruh se může připojit 10 zásuvek, ale každá zásuvka musí mít svůj jistič. Samozřejmě to neplatí pro obyčejné zásuvky, ale jen pro ty vyhrazené na přístroje, zejména na oddělení JIP, ARO, operační sály, vyšetřovny, …

IT soustava

Další elektrickou zajímavostí je, že nemocnicích je jiná elektrická soustava než je obyčejných domech. Hlavní vychytávka je v tom, že když vznikne zkrat tak hned nevylítne jistič (kdyby se to stalo na operačním sále, tak není hned čas utíkat na konec chodby do rozvaděče), ale jen se „oznámí porucha, ale zásuvka je stále pod napětím, ale je to jen provizorní stav a musí být hned po operaci provedena oprava údržbářem  nemocnice.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • Barel

  pěkný článek, michale

 • Míra

  Abych řekl pravdu, tak je to dost kvalitní článek.

 • Vojta

  Opravdu pěkný a kvalitní článek! :)

  • Dík

   Kdyby tě něco napadlo, napiš námět na zlepšení

 • Díky za pochvalu, pokud Vás něco napadne jak článek vylepšit klidně napište

Nahoru