Hromadná žaloba proti Facebooku! Přidejte se a vysuďte až 14 000 Kč!

Hromadná žaloba proti Facebooku! Přidejte se a vysuďte až 14 000 Kč!

V současnosti nejskloňovanější téma ohledně sociální sítě Facebook jsou jeho nové podmínky, které budou platit od prvního ledna příštího roku. Užíváním této sociální sítě po Novém roce uživatel stvrzuje, že s těmito podmínkami souhlasí a Facebook si tak může volně hrát například s jeho fotografiemi či uživatelskými informacemi. To se samozřejmě neobešlo bez velké nevole veřejnosti, která s tím nesouhlasí. Je snad nějaká šance, jak se bránit? Podle rakouského studenta práv ano!

O změně podmínek i o hoaxu, který se šíří internetem a nabádá všechny, aby si jej dali na své profily a tím zabránili možným machinacím s jejich údaji, jsme již informovali. Stránka hoax.cz vyzvala všechny uživatele, aby nepodléhali této falešné zprávě a na profil si nic nedávali – je to totiž naprosto zbytečné.

Jediným možným řešením je zrušení Facebookového účtu – tím totiž nepotvrdíte nadcházející změnu podmínek užívání a Facebook tak nemá právo například s Vašimi fotografiemi svévolně manipulovat.

Mnozí však Facebook chtějí dále používat, ale s novými podmínkami nesouhlasí, co tedy dělat? S jistou další možností přišel rakouský student práv Max Schrems, který se snaží právní cestou dosáhnout toho, že žalující lidé dostanou peníze za porušení zákonů Evropské Unie (tedy i v ČR).

Právní podstata sporu a jak se přidat k žalobě?

Na stránce europe-v-facebook.org vídeňský student informuje o situaci s žalobou na irskou pobočku, která má pod patronátem celou EU. Facebook se brání, že změna je především proto, že chce lépe cílit reklamu a nabídnout tak inzerentům kvalitnější služby (bude tak například sledovat Vaše označení ‚To se mi líbí’). Schrems se ovšem toto snaží napadnout prostřednictvím zákona o ochraně dat. 

Max Schrems vyzývá všechny neamerické občany, aby se připojili k žalobě na webu Fbclaim.com. Každý kdo tak učiní, by měl podle něj dostat 500 eur (bez mála 14 tisíc korun). První vlna žalujících zaznamenala číslo přes 20 tisíc lidí, druhá pak téměř 50 tisíc z několika desítek zemí světa.

Zdroj: Echo24.czFbclaim.com, Europe-v-facebook.org, Hoax.cz, Facebook.com

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru