Dnes vyšlo 1 článků

Hromadná žaloba na Facebook: Soukromí uživatelů opět narušeno

Není to poprvé, co Facebook čelí žalobě, nicméně teď se zdá, že se opět rozhoří soudní spor, který bude vyvolán hromadnou žalobou. Ta viní Facebook z toho, že monitoruje soukromé zprávy svých uživatelů. Hromadná žaloba se v posledních letech stala poměrně solidně výdělečnou činností a zároveň jednou z mála možností, jak se domoci svých práv.  
Žaloba na Facebook

Na počátku byla stížnost dvou lidí

Před tím, než celá kauza vstoupila do zahraničních médií, šlo pouze o zprávu týkající se dvou uživatelů, kteří si stěžovali, že jejich ryze soukromá komunikace byla monitorována.

Předmět hromadné žaloby

Skutečným předmětem samotné žaloby není pouze monitorování soukromých řečí dvou lidí, ale také sdílení odkazu, který byl poslán soukromou zprávou. Ostatně již v minulosti byl Facebook kritizován právě za to, že odkaz, jenž byl poslán některým z uživatelů, briskně Facebook proměnil ve sdílení resp. magické slůvko like, čímž byly a jsou logicky ovlivněny mimo jiné i metriky.

Žaloba také upozorňuje na fakt, že Facebook na datech prozrazených uživateli vydělává. Je vcelku jasné, že dva lidé by mezi sebou mluvili vždy jinak, kdyby věděli, že jejich hovor je zprostředkován třetí straně!

Žalující strana požaduje po Facebooku 10 000 amerických dolarů (202 000 korun) každému sledovanému uživateli anebo sumu 100 amerických dolarů (2020 korun) denně za každý den údajného špehování.
Unlike

A co na to Facebook?

Stanovisko Facebooku je očekávané. Žalobu považuje za neoprávněnou a bude se bránit všemi dostupnými prostředky.

Zajímavá stanoviska v diskuzích

Hodně zajímavě se vyvíjí stanoviska uživatelů. Někteří pochopitelně alibisticky radí Facebook nepoužívat. Jiní zase brojí proti Facebooku a sami jej denně využívají. Další skupinu tvoří lidé, kteří si jednoznačně uvědomují, že na Facebooku žádné velké soukromí nikdy neexistovalo. S těmi se dle mého názoru dá ztotožnit. Nebo si myslíte něco jiného?

Zdroj: https://www.mediapost.com/publications/article/216446/facebook-sued-for-scanning-private-messages.html
        https://thoughtcatalog.com/drake-carden/2013/02/5-facebook-friends-who-should-be-sent-to-facebook-prison/
        https://phillylawblog.wordpress.com/2012/03/21/are-employers-who-ask-potential-employees-to-turn-over-their-facebook-login-and-passwords-breaking-the-law

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru