Dnes vyšlo 15 článků

Hřbitovy budoucnosti budou osvětleny rozkládajícími se těly

Hřbitovy už v budoucnosti nebudou tajemnými a strašidelnými místy. V noci tam nebude tma a svit svíček, budou je totiž ozařovat rozkládající se lidská těla.

Centrum pro smrt a společnost na univerzitě v Bathu pořádalo architektonickou soutěž na téma hřbitovy budoucnosti. Vyhrál projekt výzkumníků z DeathLAB z kolumbijské univerzity s názevm „Sylvan Constellation“. Unikátní návrh počítá s tím, že by lidská těla sloužila jako lampy. Biomasa (rozkládajících se těla) budou přeměněna na energii, která bude využívána na svit bílých světel. Tohle osvětlení by pak neslo název „smuteční světla“. A nejlepší je, že se toho nejspíš opravdu dočkáme.

cemetry

Vyhráli měsíční pobyt na hřbitově

Tým z Kolumbie vyhrál 5000 liber (170 000 Kč) a měsíční pobyt na hřbitově v Bristolu, aby mohl zkoumat možnosti projektu. Jasná světla poháněná lidskými ostatky sice vyhrála soutěž hřbitovů budoucnosti, ale DeathLAB chce stejný typ osvětlení instalovat hlavně po městech. Ulice nám tedy budou osvětlovat naši nebožtíci. Přijde vám to neetické? Nikoliv, prý jen ekologické.

„Naším cílem je nabídnout v okamžiku smrti možnosti, které jsou úměrné sociálním a ekologickým hodnotám, jež za života respektujeme. DeathLAB byla založena za účelem vymýšlení projektů šetrných k životnímu prostředí,“ popsal Karel Rothstein, zakladatel a ředitel DeathLAB.

cemetry2

Zatím není vůbec jasné, zda by například lidé museli před smrtí udělit souhlas k tomu, že se z nich v budoucnu stane lampa. Tohle všechno je ještě příliš vzdálené, technologii čekádlouhý vývoj a řešení etických otázek.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru