Hrátky s Trumpem: Kdo převzal kontrolu nad twitterovým účtem amerického prezidenta?

Pro někoho novodobý hrdina, pro jiného sprostý záškodník. Ve čtvrtek 2. listopadu zaměstnanec společnosti Twitter deaktivoval twitterový účet Donalda Trumpa. Přestože celá rebelie trvala pouhých jedenáct minut, jeho čin vzbudil nevídané pozdvižení a vyvolal mnoho otázek ohledně zabezpečení profilů uživatelů a rizik spojených s možným zneužitím účtů tak vlivných politických špiček, jakou je samotný americký prezident Donald Trump.

Trump

Donald Trump, který má na Twitteru téměř 42 milionů sledujících, často využívá sociální síť k napadání svých oponentů, propagaci vlastních politických názorů či ke komunikaci s vládními činiteli jiných zemí. Přestože zaměstnanec Twitteru nevyužil přístup k prezidentově účtu za účelem úpravy zavěšených příspěvků nebo k vytvoření nových tweetů, nelze brát jeho čin na lehkou váhu. Pokud by mohl kterýkoliv zaměstnanec společnosti získat kontrolu i nad takto ostře sledovanými profily, je jen otázkou času, kdy by došlo k jejich zneužití a výraznému ovlivnění světového dění. V případě, že by se prezidentův účet opět dostal do nepovolaných rukou, představoval by pro Spojené státy velkou bezpečnostní hrozbu.

Ostatně už v roce 2013 došlo k incidentu, kdy byl hackery ukraden účet americké tiskové agentury Associated Press. Hackeři pak z napadeného účtu zveřejňovali poplašné tweety o explozích v Bílém domě, při kterých měl být zraněn tehdejší americký prezident Barack Obama.

Sám Trump vnímá celou situaci především jako nezvratný důkaz o velkém vlivu svých slov na dané sociální síti. Po opětovné aktivaci účtu se o tuto myšlenkou se svými sledujícími také podělil.

Společnost Twitter nyní hledá řešení, jak podobným událostem do budoucna zabránit. Její zástupce ale odmítl zveřejnit informace o počtu zaměstnanců, kteří jsou oprávněni provádět operace s twitterovými účty i o tom, zda Twitter disponuje nějakým typem speciální ochrany pro účty vlivných ikon, jako je prezident Trump. Jako viníka celé události označila společnost zaměstnance z oddělení podpory zákazníků, který deaktivaci provedl během svého posledního dne v práci. Nicméně celý počin vysvětlila jako lidskou chybu, při které došlo k neúmyslnému zrušení účtu prezidenta.

„Zavedli jsme bezpečnostní opatření, abychom zabránili tomu, že se situace bude opakovat. Nebudeme moci sdílet veškeré podrobnosti o našem interním vyšetřování nebo aktualizacích našich bezpečnostních opatření, ale bereme to vážně a naše týmy na tom pracují,“ uvedla ve čtvrtek společnost ve svém tweetu.

Podle informací zpravodajské agentury Reuters je Twitter dlouhodobě kritizován za nedostatečné zajištění své platformy. Američtí zákonodárci zároveň poukazují na to, že sociální síť není schopna na platformě zastavit šíření dezinformací a ruské propagandy.

Zdroj text: Reuters, zdroj video: Youtube, zdroj foto: Twitter

Svůj život momentálně dělí mezi studium médií a andragogiky, drobnější copywriterské projekty a stáže. Po gymnáziu vedly její kroky na univerzitu, do regionální redakce novin a reklamní agentury, kde postupně získala cenné zkušenosti z oblasti žurnalistiky a reklamy, kterých si dodnes velmi váží. Ve volném čase se věnuje koordinaci festivalů po stránce PR. Skutečný odpočinek jí přináší vyčerpávající sport, dobrá kniha nebo kvalitní film.

Komentáře

Nahoru