Hraní v metaverzu je skvělá zábava, ale může být i nebezpečné

Hraní v metaverzu je skvělá zábava, ale může být i nebezpečné

V metaverzu se budeme seznamovat, bavit, tvořit, poznávat a vydělávat mnohem více, než si myslíme. Je téměř nevyhnutelné, že dříve nebo později se stane stejně běžnou věcí, jako jsou dnes internetové sociální platformy jako Facebook, Twitter nebo Youtube. Tyto platformy si masově osvojili nejen mladí lidé, ale téměř všechny generace. S metaverzem to nebude jiné. Lidstvo už má základní znalosti o metaverzu ze všech sci-fi filmů, které byly natočeny, proto bude ve srovnání se všemi dříve vynalezenými technologiemi, které nám změnili život, mnohem připravenější k masové adopci. A nejen to, zásadní změnou je také, že obyčejní lidé mají mnohem snazší přístup k internetu než kdykoli předtím, což je skvělé pro ty, kteří se obohacují na úkor druhých.

Co to vlastně metaverz je?

Základní principy a vysvětlení metaverza se časem pomalu vyvíjejí. Dnes by se dalo ale říci, že je to něco jako virtuální nebo alternativní realita (VR / AR), kterou může prožívat více lidí najednou, v kombinaci s masivní online hrou pro více hráčů (MMORPG – „Massively Multiplayer Online Role-Playing Game”) a reálným světem (RL – „Real Life”), se vším všudy. V podstatě to bude všechno, co si dokáže lidstvo představit, protože každý lidský vynález začal také jenom pouhou myšlenkou. „Metaverzování” je nejen společenská a tvůrčí zábavná činnost. Spousta tvůrců herního obsahu je odměněna kryptoměnami, které lze směnit na burze za skutečné peníze. Navíc, ve většině současných metaverzí, tvůrci své výtvory skutečně vlastní (NFT – „Non-Fungible Tokens” ), což jim umožňuje prodávat je na trhu a vydělat spoustu peněz. Šikovné desetileté dítě se může stát docela bohatým jen tím, že si „hraje“. Jediným nezbytným požadavkem je mít počítač nebo mobilní zařízení, jako je telefon nebo tablet, a to má u nás skoro každé dítě, že?  

Online kasina a metaverse

Podle této webové stránky jsou online kasina na českém trhu velmi kvalitní a hráči si mohou vybrat z dostatečného množství operátorů. Není se však čemu divit, online hazardní hraní je na velkém vzestupu, a to jak v Česku, tak i v podstatě všude na světě.  Online kasina se dnes těší velké oblibě zejména díky tomu, že dokážou nabídnout velmi různorodou zábavu. Online kasina vám nabízejí hry, které jsou velmi jednoduché, no součástí nabídky snad každého online kasina jsou i složitější herní tituly. Proto si zde něco pro sebe najde snad každý hráč, ať už jsou jeho preference v podstatě jakékoliv.

S tím souvisí také i to, že se očekává, že do roku 2024 bude gaming zodpovědný za více než 50 % tržní hodnoty metaverse. Pro velké množství hráčů her je prostředí metaverse něčím, s čím jsou obeznámeni již poměrně dlouho. Například hráči, kteří hrají jednu z nejpopulárnějších her jménem Fortnite, jsou zvyklí vytvářet si vlastní světy a dělat mnoho dalších věcí, které jsou pro metaverse typické. Dle studie, kterou prováděla společnost Newzoo, v roce 2021 až 38 % hráčů ve věku 10 až 20 let hrálo hry, které lze označit jako proto-metaverse. Mezi ně můžeme zařadit již výše zmiňovaný Fortnite, no také i Minecraft a další.

 

Bude existovat jeden masivní Metaverz, nebo spousta malých metaverzů, jako je tomu nyní?

V dnešní době existuje více společností, které vytvářejí vlastní metaverze. Je to „buzzword” roku 2022, stejně jako NFT v roce 2021. Do Metaverz projektů, které mezi sebou soupeří, se denně investují miliony dolarů, i když jsou to „jenom” hry. Ty nejlepší, mají již miliony aktivních uživatelů a tvůrců obsahu. Pokud se nyní všechny tyto virtuální světy nazývají metaverzemi, jak by se nazýval ten jeden hlavní, pokud by nějaký existoval? 

Další otázkou je, zda se bude v budoucnosti jednat o samostatný „stand-alone” Metaverz, nebo budou všechny metaverzy nějak propojeny? Tyto a mnohé další otázky se teprve objeví v budoucnu a na jejich zodpovězení si lidstvo bude muset počkat ještě déle. Je však jisté, že všichni největší technologičtí giganti budou ve výzkumu a vývoji bojovat o nejsilnější pozici na trhu.

Na co si při metaverzu třeba dávat pozor

Stejně jako existuje mnoho online hrozeb na internetu a sociálních sítích, existuje a také bude existovat ještě více v Metaverzu. Bohužel, krypto svět má největší počet podvodníků, ve srovnání s jakoukoli jinou online nebo offline komunitu.  Nejnebezpečnější z nich vám vysvětlíme v následujících odstavcích. 

Kryptoměny jsou vysoce volatilní investice

Existují některé neblockchainové hry, které nám mohou připomínat metaverse (Roblox, Minecraft, Fortnite), ale každý skutečně metaverse projekt je postaven na blockchainu, převážně na síti Ethereum (ETH) kvůli její škálovatelnosti, uživatelské základně a podpoře vývojářů. Do těchto herních projektů jsou logicky zapojeny kryptoměny, a jak jsme zmínili v nadpisu tohoto odstavce, jejich cena je velmi volatilní, zejména nyní, a není regulována. Může se stát, že žetony, které si koupíte, ztratí masivní procento své původní hodnoty, a to nejen během medvědího trhu jako v roce 2022.

Phishing

Jedná se o nejrozšířenější podvodnou techniku na internetu obecně. Útočníci („rybáři“) rozesílají hromadné zprávy na nejrůznější kontakty v naději, že uloví rybu, která věří, že jí napsal administrátor a potřebuje její citlivé soukromé údaje, aby něco opravil, nebo podobný nesmysl. Sofistikovanějším přístupem je zaslání adresy URL, kde vás oklamou, abyste z nějakého důvodu zadali své osobní údaje, jako je občanský průkaz, kreditní karta nebo soukromý klíč z krypto peněženky

Krádeže z kryptopeněženek

Možná se teď ptáte, jak je to možné, ale pro útočníky je to docela snadné. Je to podobné jako „Phishing”, ale tentokrát se útočníci zaměřují přímo na vaši kryptoměnou peněženku. Hráč ve hře vás může oklamat, abyste mu dali adresu peněženky, protože by vám chtěl přispět na nějakou herní zbraň nebo jakýkoli jiný herní předmět. Nebo pokud jste někdy z ničeho nic obdrželi velké množství neznámé kryptoměny nebo NFT, mějte se na pozoru. „Hackeři” posílají falešné tokeny, které se logem podobají originálům. Mohou mít dokonce téměř stejný název. V žádném případě se nepokoušejte tyto tokeny prodat. Cokoli, co se vám zdá být podezřelé, si raději ověřte na blockchain exploreru. Jakákoli interakce s podezřelými tokeny by mohla vést k úplné ztrátě finančních prostředků z vaší peněženky. Pokud s nimi nijak neinteragujete, stačí tyto žetony skrýt. Přesto se ale doporučuje vytvořit novou peněženku.

Neregulovaný herní obsah

Je to sice kontroverzní téma, ale přesto je třeba se o něm zmínit. I když metaverze žijí díky dospělým investorům a profesionálním tvůrcům, komunita hráčů metaverzů se většinou skládá z dětí školního věku. Je opravdu skvělé, když se děti mohou socializovat prostřednictvím webu hrát si a také poznávat nové technologie nebo kultury, nicméně nikdy nemůžete vědět, s kým vaše dítě mluví nebo co za obsah vidí v metaverzu. Metaverze jsou většinou anonymní herní a sociální platformy s malými nebo žádnými pravidly týkajícími se jazyka, obsahu, nahoty, hazardu, násilí nebo zneužívání. 

Shrnutí

Je skvělé žít v době, kdy můžete zažít zrod myšlenky, jakou je Metavers. Díky inovativní technologii blockchain je Metavers nejenom revolucí v ekonomickém a sociálním systému lidstva. Je to vůbec první virtuální prostor, jehož součástí může být kdokoli bez ohledu na pohlaví, věk, rasu, náboženství, zdravotní stav, národnost, vzdělání nebo postavení. V příštích několika letech bude napínavé sledovat rychlý vývoj této myšlenky, kterou někteří lidé nazývají vylepšený internet. Nezapomeňte však, že nebezpečí se také exponenciálně „vylepšuje”.

 

zdroj, foto: pixabay.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru