Hospodský ze Zlína zasadil ve své hospodě strom, který oblepuje účtenkami EET

V posledních dnech je velice skloňovaným tématem elektronická evidence tržeb. Zlínská restaurace Zelenáčova šopa je také povinná zavést elektronickou evidenci tržeb. Nicméně u vstupu plakát informoval několik dnů o tom, že majitel Martin Juřík ponechá restauraci ve čtvrtek 1. prosince 2016 zavřenou od 11 do 18 hodin.

„Prostě bych chtěl jen v klidu pracovat, uživit sebe a svou rodinu,“ řekl Martin Juřík, majitel Zelenáčovy šopy, Právu. „Připojuji se protestně ke Svátku soukromého podnikání. K protestu mne vede jediná věc, a to neustále bující byrokracie, EET a spousta dalších povinností plynoucích ze stále nově se tvořících a upravujících nesmyslných zákonů, pro které přestávám mít čas se věnovat hlavně tomu, proč jsem se před pětadvaceti lety stal živnostníkem.“

15338811_1505585612794002_6846405097043945701_n

Zdroj: Facebook

Martin se jako drobný živnostník, který provozuje zlínský hostinec, snaží uživit bez pomoci státu a bez nároku na dovolenou. Dokonce neočekává, že by dostal nějakou podporu či nějaký důchod od státu. Jediné, co chce, je uživit sebe a svou rodinu, což mu stát neustále ztěžuje.

Stále doufá v lepší zítřky, a tak zasadil v restauraci symbolicky strom Živnostník vytvořený z trámů. Původně se měl strom jmenovat Bureš, ale nakonec ho nazval Živnostník.

„Budeme jej oblepovat účtenkami, které tu nechají hosté. Čas ukáže, jak silnou vrstvu papíru jsme museli zlikvidovat kvůli dalším kontrolám. Účtenky tak budou symbolizovat byrokracii, která ten strom nazvaný Živnostník neustále svírá,“ dodal Martin.

V restauraci se začaly hromadit účtenky, na které hosté píšou i nelichotivé vzkazy na adresu ministerstva financí. Elektronická evidence tržeb je kritizována nejen ze strany podnikatelů, ale také ze strany spotřebitelů. Navíc se zavedení systému značně prodražilo, a tak hospoda musela zdražit i své produkty.

„Zdražili jsme už před pár dny, polévku asi o tři koruny, hlavní jídlo zhruba o pět korun. Čas ukáže, jestli nebudeme muset dále zdražovat.“

Ve čtvrtek 1. prosince 2016 se konal protest „Nechceme EET, 1. 12. zavřeno“, k němuž se připojily stovky hospod.

Komentáře

Nahoru